Ve Wiesbadenu demonstrovaly stovky lidí proti ruské sopranistce Netrebko

Proti známé ruské sopranistce Anně Netrebko dnes demonstrovaly v německém Wiesbadenu stovky lidí. Ruská umělkyně má v neděli vystoupit na místním festivalu vážné hudby, což se nelíbí ani ukrajinským diplomatům. Demonstranti mimo jiné poukazovali na to, že letošní ročník festivalu je věnován vězněným z politických důvodů ve všech částech světa.

Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko)
Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko)

Krátce po začátku války na Ukrajině čelila Anna Netrebko silné kritice, protože jasně neodsoudila ruskou agresi. Učinila tak podle agentury DPA a APA na konci března loňského roku. Od začátku invaze v únoru loňského roku musela řadu vystoupení zrušit.

Podle demonstrantů a kritiků má Netrebko blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a k ruským vládním kruhům. “Pozvat ji na festival, který by měl být věnován politickým vězňům z celého světa, je více než mimořádně necitlivé,” řekl jeden z pořadatelů protestu Peter Niederelz.

Na festival Netrebko pozval ředitel hesenského státního divadla Uwe Eric Laufenberg, který akci pořádá. Od jeho rozhodnutí se distancovalo vedení spolkové země i wiesbadenská radnice. Příjezd ruské operní hvězdy kritizoval také ukrajinský generální konzul ve Frankfurtu nad Mohanem Vadym Kostjuk. Podle něj existuje mnoho odůvodnění, proč Netrebko pozvat na festival, ale všechna jsou nelidská.

Netrebko vystoupí na festivalu v roli Abigail v opeře Nabucco od italského skladatele Giuseppa Verdiho. Opera pojednává o osvobození židovského národa z babylonského zajetí a v 19. století se stala především díky sborové pasáži Va, pensiero, sull’ali dorate jedním ze symbolů italského národního obrození.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments