Libuše uzavře festival Harmonia Moraviae

Koncertním provedením opery Libuše uzavře zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů letošní ročník festivalu Harmonia Moraviae. Festival, který tradičně zahajuje sezonu zlínské filharmonie, se koná 16. rokem. Závěrečným koncertem festivalu vyvrcholí oslavy výročí sta let od vzniku Československé republiky, sdělila mluvčí filharmonie Dagmar Garguláková. Koncert se uskuteční ve čtvrtek, postavu Libuše ztvární sopranistka Eva Urbanová.
Eva Urbanová (foto Jakub Ludvík)

Při této příležitosti Filharmonie Bohuslava Martinů provede dílo patřičně reprezentativní a dostatečně důstojné takto významné události, a sice jeden z českých hudebních symbolů, operu Libuše. Zpěvohru zobrazující legendu o mýtické kněžně dokončil Bedřich Smetana roku 1872,” uvedla mluvčí.

Libuše poprvé zazněla při otevření Národního divadla 11. června 1881. “Jevištní dílo o třech jednáních pojednávajících o Libušině soudu, sňatku i proroctví vzniklo původně na německé libreto Josefa Wenziga, které posléze do češtiny přeložil Ervín Špindler. Mistrovský zpracovaný opus vyjadřující ideu vlasti a národa se nestal běžnou repertoárovou operou, podle skladatelova přání je jeho provozování vyhrazeno pouze ke slavnostním příležitostem,” uvedla mluvčí.

Na koncertě vystoupí i Sbor Janáčkovy opery Brno, dirigentem bude Jaroslav Kyzlink. Filharmonie koncert připravila společně s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně.

 

Koncert ke 100. výročí vzniku Československa
Pořádají Filharmonie Bohuslava Martinů a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně                

Bedřich Smetana: Libuše, koncertní provedení opery

Libuše: Eva Urbanová
Přemysl ze Stadic: Svatopluk Sem
Chrudoš od Otavy: František Zahradníček
Šťáhlav na Radbuze: Aleš Briscein
Lutobor:  Jiří Sulženko
Radovan: Jiří Brückler
Krasava: Petra Šimková Alvarez
Radmila: Kateřina Jalovcová 
Ženci: Martina Mádlová, Eva Daňhelová, Jitka Klečanská, Pavel Valenta

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na