Linha Singers koncertem oslaví svou 50. sezonu

Český vokálně instrumentální soubor Linha Singers dnes oslaví svou padesátou sezonu koncertem v sále Bratrské jednoty baptistů na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Originálně upravené melodie v podání souboru se od šedesátých let objevovaly v rozhlase i v televizi a dodnes jsou součástí mnoha hudebních produkcí. Skupina zpěváků a hudebníků, která boří hranice mezi žánry, nabízí známé skladby v neobvyklém vokálním podání.Soubor v roce 1964 založil a dodnes umělecky řídí pěvec, profesor hudby, sbormistr a komponista Jiří Linha. Po začátcích, kdy soubor působil jako doprovodný ansámbl tehdy nastupujících sólistů, jako byli například Karel Gott, Marta Kubišová a Waldemar Matuška, se začal orientovat na samostatné podání černošských spirituálů, country, muzikálových písní, šansonů i tanečních skladeb. Skupina se rozrostla o instrumentální část a vydala se na cestu originální interpretace starých mistrů ve vlastních vokálních transkripcích z pera Jiřího Linhy.

Souborem prošli četní zpěváci a instrumentalisté, mimo jiné Milan Zelenka, Lubomír Brabec, Emil Viklický, František Uhlíř a Josef Vejvoda. Spolupracovali s ním i přední instrumentalisté a soubory, například trumpetisté Miroslav Kejmar, Vladislav Kozderka či Carl Reinhardt, houslisté Josef Suk, Ernst Kovacic, pianista Pavel Větrovec, Pražský komorní orchestr a Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK.

Na konci devadesátých let se soubor stal neziskovou obecně prospěšnou společností. V redukovaném obsazení dosud studuje nový repertoár, natáčí zvukové snímky a veřejně vystupuje. Jeho repertoár tvoří především vokální přepisy hudby sedmnáctého až devatenáctého století a řada skladeb soudobých autorů.

Foto Linha Singers

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky