Lípa Musica slaví 20. narozeniny

  1. 1
  2. 2
Mezinárodní hudební festival Lípa Musica má důvod k oslavám. V letošním roce se totiž bude konat již po dvacáté. Z malého festivalu, který se v začátcích soustředil zejména na duchovní hudbu a zřídka opouštěl domovskou Českou Lípu, se za dvě desítky let stal plně mezinárodní hudební svátek, který každoročně rozeznívá lokality v Libereckém a Ústeckém kraji a téměř polovinu svého života i v přilehlém Sasku.

Martin Prokeš (foto Lípa Musica)
Martin Prokeš (foto Lípa Musica)

Kromě klasické hudby, která tvoří pevnou hlavní linku dramaturgie, mají na festivalovém programu pro zpestření své místo i alternativní hudební žánry, world music, folk či jazz, a téměř každoročně i nějaký ten taneční projekt. Za dvě desítky let mohli návštěvníci projít na hudební pouti nepřebernou řadu zajímavých míst severočeského regionu, poznat prostory, kam se běžně nedostanou a která díky festivalu ožívají hudbou a setkáváním. A nejinak tomu bude i letos, kdy se v termínu od 27. srpna do 28. října uskuteční 22 koncertů a doprovodných programů. Ačkoli lesk oslav završení dvou festivalových dekád poněkud slábne na pozadí pandemické situace, přesto 20. ročník nabízí hodnotný hudební program vyšperkovaný dvěma světovými premiérami, dárkem na přání návštěvníků, výroční publikací s hudební nahrávkou či nově zařazenými lokalitami.

„V životě lidském představuje přibližně čtvrtinu života, když si ovšem Lípu Musicu dokážeme představit jako strom, tak se o ní dá říci, že je stromem velmi mladým, který má již své hluboké a pevné kořeny a čeká ho nepředstavitelně mnoho let, kdy bude nabírat na síle jak v kmenu, tak ve své koruně. To samé bych přál Lípě Musice, aby dokázala spousty let přinášet naplnění ze setkávání se s hudbou v našem regionu navzdory všem zkouškám, které přicházeli do života předchozím generacím a stejně tak i nám. Na hudbě a uměním samotném je nádherně vidět, jak obrovskou sílu má. Přečkala totiž mnohé nástrahy, nemoci, války, politické zvraty, a ukázala tak svou ryzí hodnotu a sílu. Klasická hudba tu vždy byla, je a bude navzdory všemu,“ uvádí k výročí festivalu Martin Prokeš, jeho zakladatel a ředitel.

Kchun (foto Lípa Musica)
Kchun (foto Lípa Musica)

Festivalové oslavy začnou v srpnu, kdy se přehlídka utěšeně vrací ke svému letnímu prologu na saském hradě Oybin. V ruinách klášterního kostela, který založil Karel IV. a který je jedním z míst s nenapodobitelnou atmosférou, narozeninové oslavy předznamená erbovní projekt festivalu – audiovizuální Purgatio v podání pěveckého dua Kchun spolu s recitací v podání výtečného herce Vladimíra Javorského a s živou světelnou kresbou Atily Vöröse.

Pavel Haas Quartet 2019 (foto Marco Borggreve)
Pavel Haas Quartet 2019
(foto Marco Borggreve)

Nejvýznamnějším počinem výroční dramaturgie a splněním dlouholetého festivalového snu je světová premiéra skladby zkomponované přímo na objednávku festivalu, která ve shodě s hlavní dramaturgickou linií Lípy Musicy akcentuje česko-německý dialog. Díky nové umělecké garanci respektovaného Pavel Haas Quarteta, která se tímto večerem otevře, byla práce na tomto úkolu svěřena renomované slovenské skladatelce Ľubici Čekovské a českolipskému historikovi a novopečenému libretistovi Tomáši Cidlinovi. Světlo světa po měsících příprav tento večer spatří skladba s prostým, avšak výmluvným názvem Domov / Heimat, která vás zavede do očistného světa klidu a meditace, ze kterého se člověk dokáže dívat na svět ze zcela jiné perspektivy. Společně budeme hledat východisko z doby, která necitlivě zasáhla do života národů, rodin i jednotlivců, rozdělila je a připravila o hlavní životní jistotu – domov. Nebudeme hledat vinu, ani soudit, budeme hledat dialog a smíření, budeme prostřednictvím všeobjímající a univerzálně srozumitelné hudby hledat domov jako místo, kde Tě – řečeno slovy spisovatelky Kateřiny Tučkové – vítají, když vstoupíš…

Michaela Fukačová (foto Lípa Musica)
Michaela Fukačová (foto Lípa Musica)

20 let festivalu Lípa Musica a 180 let od narození českého velikána Antonína Dvořáka. Na narozeninovém menu nemůže chybět výjimečná pocta české hudbě a mistrovi nad mistry, Antonínu Dvořákovi. Tu složí Michaela Fukačová, jedna z nejvýznamnějších violoncellistek současnosti. Kritika nešetří superlativy nad výrazovou hloubkou její hry, ojediněle oduševnělým projevem a schopností uchvátit posluchače intenzivní niternou výpovědí. A právě tyto kvality Fukačová bezezbytku prokáže v interpretaci jednoho z nejkrásnějších děl světové hudební literatury, v Dvořákově Violoncellovém koncertu. Sólistku doprovodí jeden z našich nejlepších orchestrů a současně festivalový debutant – Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou svého šéfdirigenta Alexandera Liebreicha.

Boris Giltburg (foto Lípa Musica)
Boris Giltburg (foto Lípa Musica)

Angažmá letošního uměleckého garanta nabídne také kvintetní večer složený z děl Dvořáka a Brahmse. Pavel Haas Quartet ke spolupráci přizval předního světového klavíristu Borise Giltburga, svého oblíbeného a častého uměleckého partnera, se kterým se společně představí v České Lípě. A klavírní virtuóz Boris Giltburg zde dostane příležitost představit i své sólové umění v působivém programu opěvujícím noblesu tance. Básník klavíru zde zahraje na mistrovský nástroj značky Fazioli, který festival přiveze až z Rakouska.

Ondřej Vinklát (foto Martin Divíšek)
Ondřej Vinklát (foto Martin Divíšek)

Druhou světovou premiéru, kterou 20. Lípa Musica nabídne, bude taneční ztvárnění jedné z nejpřitažlivějších duchovních předloh – Stabat Mater. Fascinujícím způsobem se tohoto úkolu zhostil italský soudobý hudební skladatel Marco Rosano a společně s choreografy Ondřejem Vinklátem a Štěpánem Pecharem vytvořili nový taneční projekt ušitý na míru progresivnímu tanečnímu souboru Dekkadancers, ceněného pro výjimečnou pohybovou invenci, energii a virtuozitu. A další unikátní dárek k dvacátým festivalovým narozeninám je na světě.

Prague Cello Quartet (foto Lípa Musica)
Prague Cello Quartet (foto Lípa Musica)

Zkrátka Lípa Musica slaví narozeniny, návštěvníci dostávají dárky… Když před dvěma lety poprvé pozvala populární čtveřici mladých violoncellistů Prague Cello Quartet, s úspěchem dvakrát vyprodala Oybin a nadšené ohlasy slýchá do dneška. Bylo tedy nasnadě, že loňská návštěvnická anketa o koncert na přání má velkého favorita. A stalo se! Drtinovou většinou mezi populárními festivalovými hosty zvítězila neotřelá hudební formace, která přináší originální úpravy nejen nejznámějších klasických skladeb, ale také filmových melodií a jazzových, rockových nebo popových hitů, a především baví publikum svým osobitým humorem.

Ivo Kahánek (foto Dušan Martiníček)
Ivo Kahánek (foto Dušan Martiníček)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments