Lipsko slaví 200 let od narození Clary Schumannové

Letos tomu bude 200 let, co se v Lipsku narodila Clara Schumannová. Na oslavu tohoto výročí plánuje město Lipsko projekt CLARA19, který začíná již 26. ledna 2019. Vyvrcholením jubilejního roku pak bude 17. ročník Schumannovského festivalu (Schumann Festwoche), který se koná od 12. do 29. září 2019, vedle oslav Clařina narození (13. září 1819) a svatby (12. září 1840).
CLARA19 (zdroj clara19.leipzig.de)

Clara Schumannová, rozená Wiecková, jedna z nejslavnějších evropských klavíristek a hudebních skladatelek, se narodila 13. září 1819 v Lipsku, kde strávila prvních 25 let svého života. Když jí bylo 9 let, hrála v Lipsku svůj první koncert v sále Gewandhausu.

V roce 1828 se s Clarou poprvé setkal Robert Schumann, tehdy student práv na lipské univerzitě. Clařina hra na něj udělala takový dojem, že přemluvil svoji matku, aby mohl práva přerušit a raději studovat klavír u Clařina otce Friedricha Wiecka. Schumann bydlel u Wiecků v letech 1830 až 1831 a brzy na to se do sebe oba mladí klavíristé zamilovali. Robert usiloval o Clařinu ruku, její otec však byl zásadně proti. Po letech tajného vztahu se zasnoubili a byli oddáni až 12. září 1840. I tak trvalo další dva roky, než se s otcem Friedrichem Wieckem usmířili. Manželé žili v Lipsku šťastné čtyři roky tvůrčího života ve vlastním bytu na Inselstraße č. 18.

 

Schumannhaus Leipzig (foto Peter Franke)

Dnes je tzv. Schumann-Haus chráněnou památkou a dějištěm řady kulturních akcí. Dne 13. září 2019 zde plánuje lipský Schumann-Verein otevřít nově zrekonstruované muzeum s expozicí dokumentující činnost slavného hudebního páru, nyní však se zvláštním zřetelem na osobnost Clary Schumannové.

Město Lipsko bude výročí Clary Schumannové slavit celý rok v rámci projektu s názvem CLARA19. Celý projekt bude slavnostně zahájen 26. ledna 2019 a vystoupí řada renomovaných umělců, jako je klavíristka Ragna Schirmer, baryton Tobias Berndt, pantomimické duo Bodecker & Neander, Rolston String Quartet, koncertní mistři lipského Gewandhausu Sebastian Breuninger a Christian Giger či tenorista Christoph Pregardien.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat