Re-start 2019: Originální kolekce jednoaktových baletů

Pražský komorní balet a soubor Balet Praha Junior Tanečního centra Praha pomyslně odstartují nový rok 9. ledna od 20.00 hodin. Soubory uvedou na Nové scéně Národního divadla společné představení, které je nazváno „Re-start 2019“. Komponovaný večer je originální kolekcí jednoaktových baletů – v představení diváci zhlédnou choreografie Lidie Wos (světová premiéra), Samuela Delvauxe, Jiřího Pokorného a Marka Svobodníka.
Svět sedmikrásek (zdroj Pražský komorní balet)

První polovina večera je věnována inscenaci „Svět sedmikrásek“, která byla doposud pouze jedinkrát uvedena, a to ve velké premiéře v dubnu loňského roku. Pro Pražský komorní balet ji exkluzivně postavil Jiří Pokorný, bývalý interpret Nizozemského tanečního divadla v Haagu a nyní také úspěšný choreograf, jenž v současnosti hostuje a tvoří po celém světě.

Jako druhé v pořadí se pak po přestávce představí dílo „Intimate Spaces/Důvěrná místa“ z pera belgického choreografa Samuela Delvauxe, které oslavuje známého hudebního skladatele Leoše Janáčka a velmi abstraktně se dotýká bolestného vztahu umělce, tak velmi citlivého na „ženskou inspiraci“ všude kolem.

Následovat bude světová premiéra skandinávské choreografky se slovanskými kořeny choreografky Lidie Wos (Polsko/Švédsko) s názvem „A New Beginning/Nový začátek“. Autorka postavila šest mladých tanečníků z Baletu Praha Junior před hromadu starých kufrů a dala jim nelehký úkol – v neustálém pohybu odvyprávět, co všechno může kufr na jevišti evokovat… budoucnost, melancholické vzpomínky, hledání nového světa a nové naděje – zkrátka „nový začátek“.

Večer uzavře „Chvilka POEzie“, taneční horor na motivy proslulé básně Edgara Allana Poea Havran. Jak říká sám autor díla choreograf Marek Svobodník, „koncept Poeovy básně transponoval do černé grotesky, komiksu, situačně až absurdního humoru tvrdšího ražení, avšak stále s určitou dávkou ‚poezie‘“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat