Lístky na Pražské jaro jdou na dračku

O 69. ročník festivalu klasické hudby Pražské jaro je velký zájem, po prvních třech měsících zmizely z předprodejů dvě třetiny vstupenek. Během několika dnů se téměř vyprodaly lístky na zahajovací koncert 12. května, přestože uvedení Mé vlasti s Českou filharmonií a dirigentem Jiřím Bělohlávkem v pražského Obecním domě bude mít tentokrát místo obvyklé jedné hned dvě reprízy.Zájem je také o závěrečný koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru v čele s Paavo Järvim a houslistkou Hilary Hahn a o koncert Vídeňských filharmoniků s dirigentem Christophem Eschenbachem a klavíristou Lang Langem.

„Festival v letošním roce nabízí třiapadesát koncertů, přičemž na desítku z nich je v tuto chvíli zcela vyprodáno, či zbývá posledních několik lístků. Na dalších 20 koncertů je v prodeji méně než 25 procent vstupenek,“ pochvalují si pořadatelé.

Koncertní prolog 24. března ve Smetanově síni Obecního domu obstará vystoupení Sanfranciského symfonického orchestru s šéfdirigentem Michaelem Tilsonem Thomasem. Při jeho čtvrté návštěvě od debutu na Pražském jaru v roce 2003 s orchestrem vystoupí rezidenční umělkyně Pražského jara 2014 houslistka Julia Fischer. V jejím podání zazní Prokofjevův Houslový koncert č. 1 a oblíbená Berliozova Fantastická symfonie. Na tento koncert je prodáno přes devadesát procent vstupenek, zbývá jich necelá stovka.Ceny vstupenek jsou srovnatelné s minulým ročníkem, pohybují se od několika stovek korun po 5900 korun za nejlepší místa na Vídeňské filharmoniky. Rozpočet festivalu se již několik let pohybuje mezi 75 až 80 miliony korun. Na minulém 68. ročníku Pražského jara lidé utratili za lístky 22,5 milionu korun a festival se vyprodal z 93 procent. Tak vysokou prodejnost podle organizátorů festival nikdy nezaznamenal.
Foto Václav Jirásek, archiv

 

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat