Live Rigoletto z míst, kde se příběh kdysi odehrál

Je to jeden z velkých příběhů o touze, lásce a svodech a nenávisti, ve kterém prokletí a spiknutí roztáčí spirálu vedoucí k vraždě. Ale zatímco se běžně inscenace Verdiho Rigoletta, nastavující zrcadlo zkaženosti vévodské moci v renesanční Mantově, tradičně omezuje na provedení na pódiích operních domů, letos v září tomu bude jinak. Přímý přenos ve špičkovém nastudování se odehraje z míst, kde se děj opery podle libreta má odehrát. S názvem Rigoletto v Mantově vzniká projekt živého vystoupení, které se bude přímým přenosem vysílat z lokalit v okolí italského města, které tvoří opeře reálie – z italské Mantovy.


Plácido Domingo bude zpívat titulní roli, režie se ujal Marco Bellocchio. Producenti slibují zážitek více podobný filmu, než klasické inscenaci. “Opera bude provedena, jako kdyby diváci byli vtaženi do děje, tedy nikoliv staticky, sedíce v sedadlech hlediště, ale dynamicky, jako když jste součástí příběhu” říká Jane Younghusband, dramaturgyně BBC, která spolu s italskou spoklečností RAI přímý přenos produkuje a bude vlastnit i záznam. “Je to velmi těžké, protože při natáčení filmu jsou kamery na kolejích a pohybují se podél účinkujících a spolu s nimi v různých interiérech i venku. Tady je to jinak: Půjde o přímý přenos, nic nelze zastavit, natočit znovu. Je to složitá věc pro výrobu a bude určitě nevšední zážitek se na přenos dívat.” Dramaturgyně ještě dodává: “Je to naprosto unikátní projekt. Použili jsme skutečné reálie, jako je velkovévodský palác v Mantově, a také denní doba bude odpovídat ději příběhu. Zvuk bude synchronní, ale bude na jiném místě, takže to všechno sladit bude velmi složité. “ BBC a italská RAI budou přímý přenos vysílat po dvě noci o víkendu ze 4. na 5. září.

Přestože produkce je více filmová než divadelní, operní fanoušci se už těší na “svého” Dominga, jednu z největších žijících ikon opery a největších hvězd. “Je to rozhodně jedna z nejexaltovanějších operních rolí, která existuje, a nejsem si jistý, že překonám slzy, které mi budou stékat do hrdla, až budu zpívat.” svěřil se Domingo. “Toto je první opera, kterou jsem v životě slyšel, a postava Borsy je první rolí, kterou jsem na jevišti zpíval.” Přes úctyhodný počet už bezmála půldruhé stovky operních rolí, které Domingo zpíval jako tenor, což ho řadí ke zpěvákům s nejširším repertoárem na světě, přechází na role barytonové. Přímý přenos bude dalším ze série filmových live projektů v reálném čase, které započaly Toscou z Říma před patnácti lety a bude určitě více než zajímavý. Majitelé satelitních přijímačů bodou přenos moci naladit na příslušných frekvencích na satelitech skupiny Astra.

zdroj: BBC News, web

Mohlo by vás zajímat


6
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Dan

Mně se Tosca z Andělského hradu moc nelíbila. Chybělo jakési napětí. Všechno bylo takové méně bezprostřední. Tak jsem zvědavý.

Anonymous

ČT prý přenos odvysílá:
"Rigoletto – přímý celoevropský přenos Verdiho opery z Mantovy 4. a 5. září, reportážní vstupy ze zákulisí příprav představení a zkoušek orchestru pod taktovkou Zubina Mehty."

Anonymous

Taky jsem hodně zvědavá, hlavně si nedovedu představit Dominga jako Rigoletta, uslyším ho přitom asi stále jako Vévodu. Těším se ale na tuto operu z Mantovy (město, které velmi dobře znám), zvlášť když bude dirigovat Zubin Mehta. Toho považuji za současného (už dlouho!) nejlepšího operního dirigenta, který dovede ze skladatelovy partitury vyhmátnout strašně moc a dovede přinutit orchestr a jednotlivé nástroje, aby to zahrál/li. Mnohem víc než Toska z Říma se mi líbila Travita z Paříže a díky CD tu Verdiho/Mehtovu hudbu můžu poslouchat a vychutnávat. Slyšela jsem Mehtu na živo dirigovat i Otella a nikdy na určité momenty z… Číst vice »

Anonymous

Leonora3:V Mantove sme sa dozvedeli o pripravovanom prenose Rigoletta (v stopach Romea sme si urobili vylet z Verony, dialnicou dnes je to puhych 30 minut). Divadlo (prehliadka divadla je bezne pristupna i turistom) bolo zatvorene a pred divadlom zaparkovane autobusy a vozy italskej televizie RAI a vraj v divadle bol sam Maestro Domingo, ktoreho sme ovsem v Mantove nevideli, a ani nasledujuci den vo Verone, kedy mal dirigovat Turandot.A tak sa tesim na prenos CT2, ktora predstavenie Rigoletta odvysiela v realnom case a na autentickych miestach (monumentalny Palazzo Ducale by mal navstivit kazdy scenograf a reziser, ktory robia Rigoletta!). Posledne… Číst vice »

Anonymous

Jaké bylo představení Rigoletta z Mantovy? Neměla jsem možnost ho vidět, byla jsem proto moc zvědavá na komentáře – ale žádný jsem nenašla… JF

Anonymous

Aspoň mne tento Rigoletto nějak zvlášť neoslovil, a to včetně pěveckého výkonu Dominga (herecky ale nejlepšího!), byť pečlivost v hudebním nastudování i přípravě rozhodně nelze celému projektu upřít.