Live Rigoletto z míst, kde se příběh kdysi odehrál

Je to jeden z velkých příběhů o touze, lásce a svodech a nenávisti, ve kterém prokletí a spiknutí roztáčí spirálu vedoucí k vraždě. Ale zatímco se běžně inscenace Verdiho Rigoletta, nastavující zrcadlo zkaženosti vévodské moci v renesanční Mantově, tradičně omezuje na provedení na pódiích operních domů, letos v září tomu bude jinak. Přímý přenos ve špičkovém nastudování se odehraje z míst, kde se děj opery podle libreta má odehrát. S názvem Rigoletto v Mantově vzniká projekt živého vystoupení, které se bude přímým přenosem vysílat z lokalit v okolí italského města, které tvoří opeře reálie – z italské Mantovy.


Plácido Domingo bude zpívat titulní roli, režie se ujal Marco Bellocchio. Producenti slibují zážitek více podobný filmu, než klasické inscenaci. „Opera bude provedena, jako kdyby diváci byli vtaženi do děje, tedy nikoliv staticky, sedíce v sedadlech hlediště, ale dynamicky, jako když jste součástí příběhu“ říká Jane Younghusband, dramaturgyně BBC, která spolu s italskou spoklečností RAI přímý přenos produkuje a bude vlastnit i záznam. „Je to velmi těžké, protože při natáčení filmu jsou kamery na kolejích a pohybují se podél účinkujících a spolu s nimi v různých interiérech i venku. Tady je to jinak: Půjde o přímý přenos, nic nelze zastavit, natočit znovu. Je to složitá věc pro výrobu a bude určitě nevšední zážitek se na přenos dívat.“ Dramaturgyně ještě dodává: „Je to naprosto unikátní projekt. Použili jsme skutečné reálie, jako je velkovévodský palác v Mantově, a také denní doba bude odpovídat ději příběhu. Zvuk bude synchronní, ale bude na jiném místě, takže to všechno sladit bude velmi složité. „ BBC a italská RAI budou přímý přenos vysílat po dvě noci o víkendu ze 4. na 5. září.

Přestože produkce je více filmová než divadelní, operní fanoušci se už těší na „svého“ Dominga, jednu z největších žijících ikon opery a největších hvězd. „Je to rozhodně jedna z nejexaltovanějších operních rolí, která existuje, a nejsem si jistý, že překonám slzy, které mi budou stékat do hrdla, až budu zpívat.“ svěřil se Domingo. „Toto je první opera, kterou jsem v životě slyšel, a postava Borsy je první rolí, kterou jsem na jevišti zpíval.“ Přes úctyhodný počet už bezmála půldruhé stovky operních rolí, které Domingo zpíval jako tenor, což ho řadí ke zpěvákům s nejširším repertoárem na světě, přechází na role barytonové. Přímý přenos bude dalším ze série filmových live projektů v reálném čase, které započaly Toscou z Říma před patnácti lety a bude určitě více než zajímavý. Majitelé satelitních přijímačů bodou přenos moci naladit na příslušných frekvencích na satelitech skupiny Astra.

zdroj: BBC News, web

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments