Malá glosa: Nabucco z Říma a Opera 2011

Nedá mi to, abych se nepodělila o dojem ze čtvrtečního přenosu Verdiho opery Nabucco z Říma, vysílaného televizní stanicí Arte. Mnozí ho jistě viděli, ale pro ty, kdo nemají signál nebo vysílání nezaznamenali: Opera byla uvedena v u příležitosti 150. výročí sjednocení Itálie. Po sboru „Va pensiero“, aplaudovaném několik minut, se dirigent Riccardo Muti obrátil k publiku s kritikou postoje italské vlády vůči kultuře; řekl zhruba, že „bude-li se vláda chovat ke kultuře tak jako dosud, budeme uvězněni brzo všichni – v nevědomosti“. Poté dal pokyn sbor opakovat a vyzval publikum, aby se přidalo, shůry se snesly letáčky s textem pro ty, kdo ho potřebovali, a detailní záběry kamery ukázaly nefalšované slzy sboristek.

Být to u nás, bude následujícího dne Muti odvolán ze své funkce, neboť jeho úkolem přece je mávat taktovkou a ne mluvit do kulturní politiky.

Druhá glosa se vztahuje k právě skončenému festivalu Opera 2011. Málokdo si u nás uvědomuje, že ať už je úroveň jednotlivých představení jakákoliv, jen skutečnost, že se koná, je v evropském kontextu jedinečná a leckde na podobnou myšlenku setkávání a konfrontací (i když v jiné formě) přicházejí až teď. Tolik například zpráva z pátečního vydání rakouského listu Kurier:

„Jde o dlouho známý problém. Vídeň je přebujelým kulturním centrem, udělovaná Nestroyova cena byla a je záležitostí především Vídeňanů, a tedy Burgtheatru, produkce z ostatních rakouských zemí jsou mediálně zanedbávány.
Přitom se v různých zemských divadlech často odehrávají senzace. Ať už jde o Konwitschného výklad Traviaty ve Štýrském Hradci, o muzikálovou Lulu [hudba Stephan Kanyar, texty Brigitte Fassbaender] v Innsbrucku, nebo velmi zdařilá představení Zemského divadla Dolního Rakouska.
Z iniciativy kulturního magazinu ATV Highlights se 20. března sejdou v Sankt Pöltenu intendanti zemských divadel, setkání je veřejně přístupné. Představí se zde jednotlivé scény, veřejnou debatu budou moderovat Peter Simonitschek a Brigitte Karner. Hovořit budou Alexander Kubelka (Voralberg), Brigitte Fassbaender (Tyrolsko), Karl Philip von Maldeghem (Salcburk), Josef E. Köpplinger (Korutany), Anna Badora (Štýrsko), Rainer Mennicken (Horní Rakousko), Isabella Suppanz a Joachim Schloemer (Dolní Rakousko).“

G.Verdi: La traviata – Oper Graz – režie P.Konwitschny – G.Varano (Alfredo), K.Sfiris (Doktor Grenvil) a M.Petersen (Violetta)(foto W.Kmetitsch)

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (3) “Malá glosa: Nabucco z Říma a Opera 2011

  1. Nejenom to, co píše předchozí, ale i opovržlivé postoje některých hudebních publicistů a autorit vúči navýsost zajímavému projektu, kdy se jednou za dva roky sjedou operní divadla z celé republiky s tím nejlepším co mohou nabídnout do Prahy, jsou zarážející ukázkou na podobný problém, jaký má Vídeň. Pravděpodobně však daleko hlubší: I ti, kteří by měli domácí kultuře věřit a pozdvihovat povědomí o ní, jí opovrhují…

  2. Předchozí, jestli myslíte V. Drápelovou – tak o té dámě všichni vědí, že je "mimo". Ujetost a odlišnost, házení špíny za každou cenu. Na tu se vykašlete, jako na ni kašlou všichni soudní, kteří se okolo opery ochomítají. Kdo nemá argumenty a schopnosti, špiní a kope. Tím vynikne. Ale jenom na chvíli…

Napsat komentář