Maxim Vengerov zahájí 89. sezónu Pražských symfoniků 

Houslista Maxim Vengerov vystoupí 13. a 14. září 2023 v pražském Obecním domě na Zahajovacím koncertě 89. sezóny Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Pod taktovkou šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera zahraje Brahmsův Houslový koncert. Poté zazní Šestá symfonie Bohuslava Martinů.
Maxim Vengerov (zdroj Maxim Vengerov)
Maxim Vengerov (zdroj Maxim Vengerov)

„Brahmsův Houslový koncert v žádném případě není jen skladba pro housle a doprovod. Je to hluboké symfonické dílo. Mám za sebou dirigentskou zkušenost se všemi Brahmsovými symfoniemi, která v mnohém ovlivnila můj pohled na jeho další tvorbu. Moje nynější interpretace Houslového koncertu je jiná. Jako sólista cítím silnější propojení s orchestrem,“ uvedl Maxim Vengerov, který zavítá do Prahy potřetí ve svém životě. „Když přijedu do Prahy, cítím, že zdejší lidé ještě neztratili kontakt s historií. Všímám si toho, že pražské publikum si stále zachovává staré dobré hodnoty. To považuji za důležité a vážím si toho.“

„Nestává se každý den, že by člověk měl na pódiu vedle sebe takového sólistu, jakým je Maxim Vengerov. Mám radost, že na zahájení sezóny bude naším hostem právě on, houslista, který patří k opravdové světové špičce,“ řekl šéfdirigent Pražských symfoniků Tomáš Brauner.

Tomáš Brauner je specialistou na dílo Bohuslava Martinů. Má za sebou nahrávání kompletního klavírního a violoncellového díla Bohuslava Martinů, za violoncellové nahrávky získal ocenění Classic Prague Awards. S orchestrem FOK postupně zařazuje na program jeho symfonie.

„Bohuslav Martinů se řadí k mým oblíbeným skladatelům. Rád diriguji jeho skladby, protože bych si přál, aby jeho dílo vešlo ve větší známost, aby lidem utkvěla jeho překrásná hudba v hlavě,“ přiznal Tomáš Brauner. „Šestá symfonie je specifická. Martinů v ní překračuje hranice formy, přechází do fantazie.“ Bohuslav Martinů ji složil v Americe pro dirigenta Charlese Muncha, který ji premiéroval v roce 1955. Skladba se opravdu zdařila; byla prohlášena Sdružením kritiků v New Yorku za nejlepší orchestrální skladbu roku.

89. sezóna FOK předznamenává sezónu jubilejní, její druhá polovina totiž už je rokem výročí. Orchestr byl založen roku 1934 Rudolfem Pekárkem, který mu dal do vínku dnes již neodmyslitelnou programovou náplň, shrnutou ve zkratce F.O.K., tedy ve slovech Film – Opera – Koncert. Na hudební dárky se proto posluchači FOK mohou těšit už v průběhu 89. sezóny. Jde například o koncert pod taktovkou Leonarda Slatkina, mimořádný koncert Česká filmová hudba, všem volně přístupné provedení Mé vlasti pod širým nebem na Vyšehradě a mnoho dalších jedinečných hudebních zážitků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments