Svatováclavský hudební festival zahajuje svůj jubilejní ročník Brahmsovým Německým requiem

Největší mezinárodní festival staré a duchovní hudby v ČR zahajuje svůj 20. ročník dnes 5. září 2023 netradičním Německým requiem Johannesa Brahmse. Vystoupí německý dirigent Roland Kluttig, sopranistka Marie Smolka (čerstvá držitelka ocenění časopisu Opernwelt), barytonista Markus Butter, Český filharmonický sbor Brno a Filharmonie Brno. Koncert se koná v katedrále Božského Spasitele v Ostravě.
Marie Smolka (zdroj Svatováclavský hudební festival)
Marie Smolka (zdroj Svatováclavský hudební festival)

Svatováclavský hudební festival již vždy lemují velká duchovní díla hudební historie. Letošní ročník otevírá nádherné Německé requiem Johannesa Brahmse, jehož 190. výročí narození si letos připomínáme. Jeho mše se výrazně liší od těch tradičních – mší za zemřelé podle katolického ordinária a protestantských pohřebních obřadů. Brahms zde totiž pracoval s Lutherovým německým překladem Bible a nechal se některými pasážemi pouze inspirovat. Například k typickému dramatickému vrcholu v podobě Dies irae (Dne hněvu), který je nejspíše nejznámější částí Mozartova Rekquiem, tedy vůbec nedojde. Brahmsovo rekquiem nehledá tyto působivé dramatické zvraty, a přesto je monumentální. Vychází z beethovenovského vrcholného klasicismu a z nadčasového odkazu Bacha a Händela, přesto si naprosto zanechává velkou hudební osobitost. Promlouvá k lidem laskavým způsobem a snaží se jim nabídnout naději a útěchu. Není tedy pouze „zádušní mší“ či „mší za zemřelé“, ale především prosbou za všechny živé. Žádné jiné dílo nezískalo Brahmsovi větší mezinárodní uznání. Po jeho prvním kompletním provedení v Lipsku v roce 1869 byl skladatel již ve svých 36 letech vnímán jako jeden z vůdčích skladatelů své doby.

Dílo na SHF zaznělo již dvakrát – v roce 2008 v něm pod taktovkou amerického dirigenta Theodora Kuchara vystoupili Martin Gurbaľ, Eva Dřízgová-Jirušová, Janáčkova filharmonie Ostrava a Český filharmonický sbor Brno sbormistra Petra Fialy, v „lutherském reformačním roce“ 2017 se pak představila Kateřina Kněžíková s Rudolfem Rosenem pod taktovkou Ondřeje Vrabce. Nyní přijíždí věhlasný německý dirigent Roland Kluttig, sopránového partu se zhostí ostravská rodačka Marie Smolka a Markus Butter. Brahmsovo rekviem je ovšem dílem především sborovým, kdy se tohoto úkolu ujme náš nejlepší český sbor – Český filharmonický sbor Brno, a to v doprovodu Filharmonie Brno (stejně jako v roce 2017).

Roland Kluttig (zdroj Svatováclavský hudební festival, foto Marco Borggreve)
Roland Kluttig (zdroj Svatováclavský hudební festival, foto Marco Borggreve)

Na festivalu se naposledy tato brněnská tělesa pod Kluttigovým vedením představila před čtyřmi lety v Schummanově oratoriu. „Český filharmonický sbor Brno sbormistra Petra Fialy si opět vysloužil respekt a uznání posluchačů, sólistů i dirigenta Kluttiga. Každé setkání s brněnskými sboristy staví recenzenta do nepříjemné situace jak prodat kvalitu, která se prodává sama, a ohodnotit výkon mimo hodnotící škálu. Fialův sbor zkrátka patří k evropské špičce, a to i v německém romantickém repertoáru“ uvedl k tehdejšímu výkonu Martin Jemelka. Sbor nyní vystoupí na festivalových koncertech také 8. září v Ludgeřovicích (Brahms / Beethoven) a na Závěrečném koncertu na svátek sv. Václava 28. září (Fiala / Janáček) v katedrále Božského Spasitele. V prvních festivalových dnech vystoupí Collegium 1704, Bella Adamova s Wihanovým kvartetem, houslista Josef Špaček s violoncellistou Tomášem Jamníkem, saxofonové kvarteto The WHOOP Group či Accademia Ottoboni.

Elektronická eVstupenka je nejjednodušším způsobem k výběru toho nejlepšího místa a rychlého nákupu přímo přes web SHF. Letošní ročník nabízí opět mnoho benefitů vstupem do mecenášského Klubu přátel SHF či vytvoření Vlastního abonmá (4+1 koncerty zdarma). Poskytována je sleva pro studenty, seniory 65+ a ZTP, sleva 50% platí pro děti do 15 let a ZTP/P. Speciální nabídka SHF pro mladé je vytvořena ve snaze
je motivovat k tomu nejlepšímu vztahu k hudbě: Student Last Minute – vstupenka za 50,-Kč těsně před začátkem koncertu – je určena pro studenty spolupracující Ostravské univerzity, Slezské univerzity v Opavě a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Pro děti platí jednotná cena vstupenky 50,-Kč na všechny mimoostravské koncerty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments