MD Olomouc uvede Rusalku v baletním provedení

Moravské divadlo v Olomouci se chystá uvést ve světové premiéře klasickou operu Rusalka od Antonína Dvořáka v baletním provedení. Nejznámější českou operu převedl vůbec poprvé do řeči tance režisér a choreograf Robert Balogh. V inscenaci se při první baletní premiéře v této sezoně divákům představí nové zahraniční posily souboru. Premiéra je naplánována na pátek.

Umělecký šéf olomouckého baletu Balogh chce tímto počinem oslavit Rok české hudby. „Přál jsem si vytvořit skutečně český balet na českou hudbu i předlohu. Má volba padla na Antonína Dvořáka – nejznámějšího světového, ale přesto tolik českého skladatele. Navíc si letos připomínáme sto deset let od jeho úmrtí,“ uvedl Balogh.Tvůrčí tým se rozhodl využít nahrávky opery v podání České filharmonie pod vedením Sira Charlese Mackerrase. Divadlem se tak bude nést zpěv Renée Fleming, Evy Urbanové či Bena Heppnera. V titulní roli se představí alternující Karolina Zarach a Irina Laptev. „Je to pro mě nová zkušenost, tančit na záznam opery. Dvořákova hudba je skutečně krásná. Rusalka je zajímavá, dramatická role, náročná po technické a výrazové stránce. Jsem ráda, že ji mohu ztvárnit,“ uvedla Laptev.

Do role Vodníka obsadil režisér nováčka v olomouckém souboru, britského tanečníka Damaniho Williamse. Rodák z Leicesteru přišel do Olomouce ze Slovinského národního baletu v Lublani. V roli se bude střídat s Ivo Jamborem. Jako Princ se představí Arkadiusz Orlowski. V divadle půjde už o jeho čtvrtou roli prince; ztvárnil jej i v Louskáčkovi, Labutím jezeře a Spící krasavici. Alternovat bude v roli s další posilou baletního týmu, kterým je odchovanec pařížské baletní školy Marin Delavaud.

Scénu pro inscenaci vytvořil Jan Dušek a kostýmů se zhostil návrhář Roman Šolc. Během představení se diváci ocitnou u pohádkového jezera i na překrásném zámku. Důležitou úlohu budou mít podle zástupců divadla i videoprojekce Miroslava Boháčka a světelný design Bohuslava Krause.

Opera Rusalka měla v Olomouci naposledy premiéru v červnu 2004, inscenaci režíroval Zdeněk Kaloč, dirigentem byl Tomáš Hanák.

Foto Jan Procházka

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky