MD Olomouc uvede Smetanovu operu Hubička

Moravské divadlo v Olomouci uvede tento pátek v premiéře operu Bedřicha Smetany Hubička. Podle zástupců divadla by měla navázat na úspěšnou Prodanou nevěstu, kterou zdejší soubor opery a operety uvedl před čtyřmi lety. Režie se ujal někdejší umělecký šéf olomoucké opery a operety Martin Dubovic. Autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák.Pro režiséra Dubovice znamenala práce na inscenaci možnost se po letech na jevišti setkat s bývalými kolegy. „K české opeře mám silný vztah. Myslím si, že žádný středoevropský národ, s výjimkou Němců, neměl tolik dobrých operních skladatelů jako my. Z hlediska kompozice je Hubička operní osmitisícovkou,“ uvedl režisér. Stejný názor má i autor hudebního nastudování a dirigent Tomáš Hanák. „Smetanovu Hubičku považuji za jednu z nejkrásnějších lyrických oper. Její hudba je symfonicky prokomponována a na rozdíl od Prodané nevěsty, kde jsou uzavřená čísla, plyne jedním proudem. Je to hudební obraz lidového života, dýchající vřelostí a přívětivostí,“ míní Hanák.

Zápletka opery se točí kolem titulní hubičky, kterou nechce Vendulka dát svému milému, vdovci Lukášovi, aby nepohněvala jeho zesnulou ženu. Úlohu Vendulky alternují hned tři zpěvačky, vedle Eleny Gazdíkové je to Lucie Janderková a hostující Lenka Cafourková-Ďuricová. Postavu Lukáše ztvární Jakub Rousek v alternaci s Milanem Vlčkem. Scénu a kostýmy navrhli Martin Víšek a Eliška Zapletalová. „Kostýmy vycházejí z oblasti Podkrkonoší, jedná se vesměs o pracovní oděvy chudých lidí,“ uvedla Zapletalová.

Hubička je v pořadí šestá opera Bedřicha Smetany. Premiéru měla 7. listopadu 1876 v Prozatímním divadle v Praze. Druhá nejhranější Smetanova opera byla přijata s velkým respektem vůči skladateli, který Hubičku skládal již hluchý. Hubička měla v Olomouci naposledy premiéru v dubnu 1983, inscenaci tehdy režíroval Miloslav Nekvasil.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky