Město Olomouc vypsalo výběrové řízení na ředitele sloučené filharmonie a divadla

Olomoucká radnice vypsala výběrové řízení na ředitele nové příspěvkové organizace Moravské divadlo a Moravská filharmonie. Vznikne k 1. lednu příštího roku sloučením Moravského divadla Olomouc (MDO) a Moravské filharmonie Olomouc (MFO). Zahájení výběrového řízení tento týden schválila městská rada. Informace byla vyvěšena na úřední desce magistrátů.
Ilustrační foto, vytvořeno pomocí AI (zdroj Freepik, foto Freepik)
Ilustrační foto, vytvořeno pomocí AI (zdroj Freepik, foto Freepik)

Sloučení MDO a MFO na začátku června schválilo městské zastupitelstvo. Proti fúzi obou organizací dlouhodobě vystupují odboráři z filharmonie. Tvrdí, že tato transformace kulturních institucí bude mít pro MFO negativní důsledky.

Radnice po uchazečích o funkci ředitele nové příspěvkové organizace požaduje například vysokoškolské vzdělání, nejméně pět let v řídící funkci či orientaci v oboru a všeobecný kulturní přehled. Zájemci o tuto manažerskou pozici mohou přihlášky zaslat radnici do 20. září 2024. Odborové organizace MFO odmítly nabídku radních vyslat svého zástupce do komise výběrového řízení na nového ředitele. “Náš postoj v celé věci nadále zůstává konzistentní. Svojí účastí v komisi nehodláme přispívat k legitimizaci procesu, který je dle našeho názoru nepřipraven a jehož cíle se zcela rozplynuly. Ze zmíněného vyplývá, že do výběrové komise žádného zástupce nenominujeme,” sdělil mluvčí Unie orchestrálních hudebníků MFO Jakub Látal.

Olomoučtí radní se rozhodli obě instituce, tedy orchestr a třísouborové divadlo, sloučit pod jednu organizaci především z ekonomických důvodů. Rozhodnutí padlo na základě analýzy, kterou si nechali vypracovat a která sloučení doporučuje jako cestu k úsporám a efektivitě provozu. Příspěvková organizace MFO se podle této restrukturalizace sloučí do příspěvkové organizace MDO. “Na příspěvkovou organizaci MDO zároveň, jako na organizaci přejímající, přejde veškerý majetek, práva a závazky příspěvkové organizace MFO, to znamená mimo jiné i zaměstnanecké smlouvy, kolektivní smlouvy a další,” uvedl primátorův náměstek Viktor Tichák (Piráti).

Podle Ticháka budou i po sloučení divadla a filharmonie zachovány oba nynější orchestry, což garantuje zřizovací listina nástupnické organizace. Opoziční zastupitelka Markéta Záleská (Spolu) míní, že chystané sloučení divadla a filharmonie je špatně připraveným experimentem, který není podložený ekonomickými daty. Podle Ticháka je sloučení divadla a filharmonie dobře připravené a vychází z analýzy, ve které odborníci jako nejhospodárnější variantu dalšího fungování MDO a MFO označili jeden právní subjekt se dvěma orchestry. Odboráři se obávají toho, že sloučení bude mít pro MFO negativní dopady, včetně možného propouštění členů orchestru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments