Met chystá nové nastudování Dvořákovy Rusalky. Tentokrát ale bez Renée Fleming, která asi už bude končit

Newyorská Metropolitní opera uvede v příští sezoně nové nastudování Dvořákovy Rusalky, které se na prestižní scéně představí počátkem února 2017. Při prezentaci repertoáru pro sezonu 2016/17 to dnes v New Yorku oznámil ředitel opery Peter Gelb.

Metropolitní opera New York (foto archiv)
Metropolitní opera New York (foto archiv)

Režisérkou nové inscenace Dvořákovy nejhranější opery bude Američanka Mary Zimmerman, v titulní roli se představí lotyšská sopranistka Kristīne Opolais.

Newyorská scéna nabídla posluchačům, ale v přímých přenosech i filmovým divákům po celém světě, Dvořákovu operu zatím naposledy v roce 2014. Roli Rusalky tehdy ztvárnila americká pěvkyně Renée Fleming v režii Otto Schenka. Pro Fleming jako interpretku stěžejního repertoáru bude podle dnešního Gelbova prohlášení příští sezona na prknech Metropolitní opery zřejmě poslední. Představí se v opeře Richarda Strausse Růžový kavalír.

Sedmatřicetiletá Kristīne Opolais patří k nejvyhledávanějším sopranistkám současné mezinárodní operní scény, v newyorské opeře hostovala poprvé před dvěma lety, kdy během čtyřiadvaceti hodin debutovala hned ve dvou rolích. V Praze se milovníkům operních árií představila loni v srpnu. Role Rusalky se poprvé zhostila v roce 2010 v Bavorské státní opeře v Mnichově.

K pilířům příští sezony bude podle Gelba v Metropolitní opeře patřit Nabucco Giuseppe Verdiho s Plácidem Domingem, Mozartova opera Idomeneo nebo Vilém Tell Gioachina Rossiniho. Sezonu 2016/17 letos v září otevře Tristan a Isolda Richarda Wagnera v nastudování polského operního režiséra Mariusze Trelińského. Na programu by měla být i Janáčkova Její pastorkyňa s finskou sopranistkou Karitou Mattilou v roli Kostelničky.

Ceny vstupenek v Metropolitní opeře mají v nové sezoně zůstat zhruba na nynější úrovni a pohybovat se budou mezi 24 a 480 dolary (580 až 11.600 korun). Prodej vstupenek rok od roku klesá, zatímco v sezoně 2010/11 to bylo 79 procent, v sezoně 2014/15 pouze 69 procent a letošní čísla budou ještě o něco málo slabší, přiznal ředitel Met Peter Gelb.

Metropolitní opera New York (foto archiv)
Metropolitní opera New York (foto archiv)

Související články


Napsat komentář