Met chystá nové nastudování Dvořákovy Rusalky. Tentokrát ale bez Renée Fleming, která asi už bude končit

Newyorská Metropolitní opera uvede v příští sezoně nové nastudování Dvořákovy Rusalky, které se na prestižní scéně představí počátkem února 2017. Při prezentaci repertoáru pro sezonu 2016/17 to dnes v New Yorku oznámil ředitel opery Peter Gelb.

Metropolitní opera New York (foto archiv)
Metropolitní opera New York (foto archiv)

Režisérkou nové inscenace Dvořákovy nejhranější opery bude Američanka Mary Zimmerman, v titulní roli se představí lotyšská sopranistka Kristīne Opolais.

Newyorská scéna nabídla posluchačům, ale v přímých přenosech i filmovým divákům po celém světě, Dvořákovu operu zatím naposledy v roce 2014. Roli Rusalky tehdy ztvárnila americká pěvkyně Renée Fleming v režii Otto Schenka. Pro Fleming jako interpretku stěžejního repertoáru bude podle dnešního Gelbova prohlášení příští sezona na prknech Metropolitní opery zřejmě poslední. Představí se v opeře Richarda Strausse Růžový kavalír.

Sedmatřicetiletá Kristīne Opolais patří k nejvyhledávanějším sopranistkám současné mezinárodní operní scény, v newyorské opeře hostovala poprvé před dvěma lety, kdy během čtyřiadvaceti hodin debutovala hned ve dvou rolích. V Praze se milovníkům operních árií představila loni v srpnu. Role Rusalky se poprvé zhostila v roce 2010 v Bavorské státní opeře v Mnichově.

K pilířům příští sezony bude podle Gelba v Metropolitní opeře patřit Nabucco Giuseppe Verdiho s Plácidem Domingem, Mozartova opera Idomeneo nebo Vilém Tell Gioachina Rossiniho. Sezonu 2016/17 letos v září otevře Tristan a Isolda Richarda Wagnera v nastudování polského operního režiséra Mariusze Trelińského. Na programu by měla být i Janáčkova Její pastorkyňa s finskou sopranistkou Karitou Mattilou v roli Kostelničky.

Ceny vstupenek v Metropolitní opeře mají v nové sezoně zůstat zhruba na nynější úrovni a pohybovat se budou mezi 24 a 480 dolary (580 až 11.600 korun). Prodej vstupenek rok od roku klesá, zatímco v sezoně 2010/11 to bylo 79 procent, v sezoně 2014/15 pouze 69 procent a letošní čísla budou ještě o něco málo slabší, přiznal ředitel Met Peter Gelb.

Metropolitní opera New York (foto archiv)
Metropolitní opera New York (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat