Metropolitní opera žádá propuštěné umělce o finanční příspěvek

Ve středu 25. března 2020 odeslala Metropolitní opera v New Yorku skupinový email, který je podepsán jménem generálního ředitele Petera Gelba a žádá své stávájící i bývalé zaměstnance o donátorský příspěvek. Mezi příjemci emailu bylo také 6 propuštěných sólistů.
Peter Gelb (zdroj Twitter)

Většina propuštěných nebyla o ukončení pracovní smlouvy informována přímo, ale dověděla se to z Twitteru nebo jiných sociálních sítí. Skutečnost, že donátorský email obdrželi také zaměstnanci byla v amerických médiích zdůvodněna tím, že nejspíše šlo o emailový seznam těch, kteří odebírají Newsletter. Objevily se však hlasy, že v emailu byli zařazeni v podstatě všichni, jejichž adresu má MET ve své databázi.

V krátkém komentáři k současné situaci na rozhlasové stanici NPR prohlásila mluvčí MET, že se v očích Metropolitní opery nejedná o propouštění zaměstnanců, ale pozastavení pracovního poměru. Zaměstnancům je nadále placeno zdravotní pojištění a orchestru náhrady na údržbu hudebních nástrojů.

Metropolitní opera se již od loňska potýká s finančními potížemi. Podle výroční zprávy činí roční rozpočet MET přes 300 milionů dolarů. Dotace, kterými MET disponuje jsou 284 milionů dolarů. Generální ředitel Peter Gelb si za loňský rok vydělal 2,17 milionů dolarů. Na základě současné krize se však měsíčního platu vzdal, ačkoli již v roce 2014 a 2015 vyjednal s odbory finanční úspory a přesvědčil některé ze sólistů, aby si dvakrát za sebou nechali snížit plat o 7%. Mezi nimi byli v roce 2014 Piotr Beczala, Joyce DiDonato, Renée Fleming, Thomas Hampson, Željko Lučić, Peter Mattei, Anna Netrebko a Rolando Villazón.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat