Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka je u konce

Festivalový epilog už v pátek 1 . července uzavře Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Bilance letošního ročníku je po dvou složitých koronavirových letech úctyhodná.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Závěrečný koncert, 26. června 2022 – Petr Vronský (foto Aleš Luzar)
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Závěrečný koncert, 26. června 2022 – Petr Vronský (foto Aleš Luzar)

Do České republiky zavítalo na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka několik mezinárodních hudebních es současnosti – americký violoncellista Zlatomir Fung, kytarista Miloš Karadaglić, dirigent Yaroslav Shemet a představitel současné vrcholné cembalové interpretace Jean Rondeau.

Na festivalu vystoupila tři velká symfonická tělesa ze zahraničí – Záhřebská filharmonie, Sinfonia Varsovia a Slezská filharmonie H. M. Góreckého. Uskutečnilo se několik festivalových premiér a ve světové premiéře zazněla nová skladba Ireny Szurmanové Proutek z pařezu.

„Kdybychom chtěli vybrat vrcholné koncerty, určitě to bylo spojení symfoniků Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Altrichterem a hobojistou Vilémem Veverkou na zahajovacím koncertu festivalu; skvělý výkon Sinfonie Varsovia pod vedením Yaroslava Shemeta v zajímavém programu, jemuž dominovalo výjimečné provedení Beethovenovy Osudové, nebo triumvirát Jean Rondeau, Tomáš Netopil a Záhřebská filharmonie na koncertu Paříž – Záhřeb – Ostrava. Bylo to jedno z nejlepších provedení Franckovy Symfonie d moll, které jsem slyšel,“ zhodnotil ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Do výčtu úspěšných festivalových počinů patří také recitál klavíristy Marka Kozáka nebo koncert zmíněné Slezské filharmonie H. M. Góreckého a islandské sopranistky Arnheiður Eiríksdóttir, který dirigoval Marek Prášil. Výjimečný byl rovněž varhanní recitál Jaroslava Tůmy.

Uskutečnilo se třicet festivalových akcí, a to včetně výstavy výtvarných prací v ostravské Galerii výtvarného umění či dramatického představení v Divadle Mír v Ostravě. Odehráno bylo 22 festivalových koncertů, z nich několik bylo naprosto vyprodaných. Umělci přitom zavítali do šesti měst a obcí – do Ostravy, Hukvald, Opavy, Frýdku-Místku, Příbora a Ludgeřovic. Mezinárodní obsazení zajistili interpreti pocházející z Francie, Polska, USA, Ukrajiny, Islandu, Černé Hory, Velké Británie, Slovenska a Chorvatska. Na závěrečném koncertu festival připomněl hned dvě stoletá výročí – jubilea narození Jožky Matěje a Ilji Hurníka. Jejich skladby interpretoval nejstarší stále působící tuzemský orchestr – Severočeská filharmonie Teplice pod vedením Petra Vronského.

V rámci soutěže Generace festival podpořil tvorbu mladých skladatelů do třiceti let a umožnil talentovaným houslistům a houslistkám absolvovat mistrovské kurzy Ivana Ženatého. Dvě festivalové kavárny (v Ostravě a Hukvaldech) nabídly prostor pro neformální setkání, ale i pro moderované besedy s umělci a hudební večery s pestrým programem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments