Mezinárodní soutěž Musica Nova zveřejnila výsledky

V Praze se konal 30. ročník Mezinárodní kompoziční soutěže zvukové tvorby. Pořádá ji Společnost pro elektroakustickou hudbu pod záštitou České hudební rady, ve spolupráci s Institutem moderní hudby.
Pauline Patie Pelicaut (zdroj Musica Nova)
Pauline Patie Pelicaut (zdroj Musica Nova)

Ve dnech 20. až 21. listopadu 2021 se konala závěrečná evaluace skladeb mezinárodní porotou ve složení: Rudolf Růžička (ČR), předseda, Elizabeth Anderson (USA/BE), Lenka Dohnalová (ČR), manažerka soutěže, Rainer Buerck (Německo), Juraj Ďuriš (SR), Pavel Kopecký (ČR), Peter Nelson (GB), Peter Stollery (GB).

Kompoziční soutěže zvukové tvorby se účastnilo šestasedmdesát skladeb autorů z dvaceti osmi zemí Evropy, obou kontinentů Ameriky, Asie, Austrálie – nejvíce ze zemí s tradicí této hudby, především USA, Velké Británie, Itálie, Německa, Francie, Jižní Koreje a České republiky, pro níž má soutěž speciální kolo.

Soutěž je zaměřena na takzvaný sonic art, ve kterém se koncentrují jak skladatelské, tak technologické dovednosti. Hodnotí se především kreativita, formální smysl kompozice a schopnost vyjádřit případný deklarovaný záměr. Technické zvládnutí je samozřejmou podmínkou, styl není určen. Soutěží se ve dvou kategoriích – čistě studiové zvukové tvorby (kategorie A) a tvorby s živě/live prováděnou složkou (kategorie B). Soutěž má speciální české kolo a přidruženou soutěž pro nejmladší neprofesionální generaci České ucho.

V kategorii čistě studiové zvukové tvorby (A) se účastnilo padesát jedna skladeb. První místo obsadil letos zkušený Belgičan Todor Todorfoff skladbou Voices part III – Resistance (Rezistence) s tématem odporu k totalitnímu politickému stylu, zde s odkazem na známý román M. Bulgakova Mistr a Markétka a písničkářku Yianku Dyagilevu. Skladba spadá spíše do radioartu.

Čestná ocenění získali Francouzka Pauline Patie Pelicaut se skladbou Bulle d´ air (Vzduchová bublina) s konotacemi k dýchacím potížím (zde potápěčů) a Britka Louise Rossiter s kompozicí z cyklu inspirovaném kresbami německého lékaře Fritze Kahna, který pojal tělo jako „stroj“ Iris Key (Duhovka lidského oka jako klíč). Dalšími finalisty byly Elwell Kramer se skladbou What Sleeps Beneath z USA, Felipe Otondo z Chile se skladbou Sauti a Adam Stanovic z Velké Británie s kompozicí soundscape Goodnight, Tin Hau.

První místo v kategorii live electronics obsadil Řek, žijící v USA Konstantinos Karathanasis se skladbou pro live violoncello, dramatickou kompozicí inspirovanou řeckou mytologií Medusa in Somno (Spící Medúza). Čestná ocenění získaly rovněž skladby s live violoncellem, a to Portugalce Joao Pedro Oliveiry Singularity (Singularita), ve které jako by nástroj unikal elektronické složce a Itala Simona Castellana Mote (Setkání), kde naopak nástroj hledá co největší soulad s elektronickými prostředky. Dalším finalistou je Australan Daniel Blinkhorn s experimentální skladbou, co se týče tvorbou zvuků na nástrojích i předmětech Unequal Forms.

Ve speciálním českém kole obsadil první místo Michal Rataj se skladbou Sounds from nothing (Zvuky odnikud). Čestná ocenění získali Soňa Vetchá s kompozicí Wavelengths (Vlnové délky) a rezident v ČR z Hongkongu Yuk Buk Barry Wan s kompozicí pro saxofon, housle, violoncello a elektroniku The misty morning (Mlžné ráno). Dalšími finalisty jsou Michal Bartoš se skladbou Sabat, Tomáš PernickýDeux ex machina a Michal Rataj s kompozicí z kategorie live electronics s violoncellem Cellacusmata.

Výsledky Českého ucha byly v tomto roce pozoruhodné. V kategorii do třinácti let byli oceněni třináctiletý Jáchym Jírovec se skladbou Horor v životě, třináctiletá Beata Klímová s kompozicí Strach z temnoty a desetiletá Ella Klímová se skladbou Duše ve vesmíru.  V kategorii nad čtrnáct let byli oceněni čtrnáctiletý Alexandr Paz  za skladbu Podmořská hlubina, šestnáctiletý Martin Soukup za skladbu Jejich svět a patnáctiletý Milan Tuček za Doom Eternal. Témata byla výrazně ovlivněna aktuální společenskou atmosférou.

Koncerty budou zveřejněny na YouTube kanále soutěže od 10. prosince 2021 od 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments