Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola oslaví 50. výročí svého založení

Státní filharmonie Košice zve diváky na jubilejní 50. ročník Mezinárodního varhanního festivalu Ivana Sokola (MOFIS). Festival se bude konat od 16. do 29. září 2021 v Košicích a partnerských městech – Popradu, Kežmaroku, Sabinově, Rimavské Sobotě a v Letním paláci Dardanely v Markušovcích. Na varhany zahrají varhaníci z Maďarska, České republiky, Nizozemska, Dánska a Slovenska.
Kostel stětí sv. Jana Křtitele, Sabinov (zdroj Dávid Hanko)
Kostel stětí sv. Jana Křtitele, Sabinov (zdroj Dávid Hanko)

MOFIS nabídne celkem deset koncertů, na kterých vystoupí pět varhaníků. Každý z nich vystoupí v Košicích a také v jednom z partnerských měst. Zahajovací koncert povede nastupující šéfdirigent ŠfK Robert Jindra spolu s orchestrem Státní filharmonie Košice a sólistou Robertem Kovácsem.

Slovenka Monika Melcová působí na univerzitách v Kodani a San Sebastianu, kde jí španělská Královská akademie v říjnu 2019 udělila medaili za zásluhy v oblasti hudby.

Nizozemec Adriaan Hoek získal několik cen na mezinárodních varhanních soutěžích, včetně čtyř prvních cen v roce 2015 na soutěžích v Korschenbroichu, Alkmaaru, Lübecku a Bredě. Získal také titul “Mladý varhaník roku 2016”.

Pavel Kohout z České republiky má za sebou bohatou koncertní činnost nejen ve všech evropských zemích, ale i po celém světě. V roce 2014 vystoupil v Sabinově, kde měl jeho koncert velký úspěch a přáli si, aby v Sabinově hrál znovu. Letos se to pravděpodobně splní.

David Bendix Nielsen z Dánska je nejmladším umělcem, který na festivalu vystoupí (ročník 1993), což potvrzuje, že MOFIS chce podporovat i začínající umělce. Přes svůj nízký věk má za sebou obdivuhodnou koncertní kariéru a uměleckou spolupráci v Dánsku i v zahraničí.

První ročník Mezinárodního varhanního festivalu se konal z iniciativy Ivana Sokola v roce 1970 a byl součástí Košického hudebního jara. Zakladatel festivalu – pedagog a umělec Ivan Sokol nejenže navrhl vedení Státní filharmonie Košice uspořádání této akce, ale také inicioval stavbu nových varhan v koncertním sále Domu umění. Od roku 2005 se festival jmenuje na jeho počest Mezinárodní varhanní festival Ivana Sokola (MOFIS). Od svého vzniku až do současnosti byla akce přerušena pouze dvakrát, a to hned po prvním ročníku v roce 1972, kdy ji Komunistická strana Slovenska z ideologických důvodů dočasně pozastavila – koncerty v Dómu svaté Alžběty se setkaly s masovým zájmem veřejnosti. Podruhé byla tradice přerušena v roce 2020 kvůli šířící se pandemii COVID-19. MOFIS přináší do regionu kvalitní mezinárodní hudební spolupráci, vytváří prostor pro mladé talenty, podporuje skladatelskou činnost varhaníků a zvyšuje povědomí veřejnosti o královském nástroji.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments