Mezinárodní varhanní festival představí pět mezinárodních hvězd

Mezinárodní varhanní festival Olomouc zahájí svoji přehlídku už 3. září 2020. Pět koncertů a pět mezinárodních hvězd varhanní hudby se návštěvníkům představí v překrásném prostředí olomouckých kostelů – katedrále sv. Václava a chrámu Panny Marie Sněžné. Součástí koncertů budou i videoprojekce z místa varhan, které umožní publiku nejen vyslechnout ale i zhlédnout virtuózní podání toho nejlepšího z varhanní hudby. Koncerty se konají vždy v pondělí a ve čtvrtek od 19:00 hodin. Jednotlivé vstupenky i permanentky na celý festival jsou v prodeji.

Mezinárodní varhanní festival představí pět mezinárodních hvězd
Jezuitský kostel Panny Marie Sněžné Olomouc (zdroj varhany.net, foto Jiří Rosík)

Letošní 52. ročník Mezinárodního varhanního festivalu přináší za manuály stovky let starých varhan, takové osobnosti, jakými jsou špičkový olomoucký varhaník a improvizátor a současně dramaturg festivalu Karel Martínek, kterého na zahajovacím koncertu doprovodí žesťový soubor Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka. Publiku se představí i talentovaný ruský interpret a skladatel Timur Chaliullin, držitel prestižní ceny Grammy Američan Nathan J. Laube či Bernhard Klapprott z Německa, který se na koncertu uvede jako varhaník i cembalista. Na závěrečném koncertu pak zazáří titulární varhaník pařížské katedrály Notre-Dame Vincent Dubois.

„Programová skladba festivalu reflektuje 150 let od narození významného francouzského varhaníka a skladatele Louise Vierna, jehož skladby si budou posluchači moci vychutnat v podání těch nejlepších interpretů doslova z celého světa,“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „kromě toho si letos také připomínáme 10 let od úmrtí dlouholetého prezidenta a dramaturga festivalu Antonína Schindlera, olomouckého patriota a vynikajícího organologa, bez kterého by festival v roce 1969 nevznikl.“

Program festivalu:

3. 9., katedrála sv. Václava: Karel Martínek (ČR) a žesťový soubor MFO – Perly varhanní tvorby

7. 9., katedrála sv. Václava: Nathan J. Laube (USA) – Poklady varhanního romantismu

10. 9., katedrála sv. Václava: Timur Chaliullin (RUS) – Ruské inspirace

14. 9., chrám Panny Marie Sněžné: Bernhard Klapprott (DE) – Dialogy cembala a varhan

17. 9., katedrála sv. Václava: Vincent Dubois (FR) – Vive la musique française!

Programy jednotlivých koncertů jsou k dispozici na webových stránkách Moravské filharmonie Olomouc. Vstupenky v ceně 150/70 Kč jsou k zakoupení online na mfo.cz a v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice, v prodeji je i permanentka na všechny koncerty festivalu.

Moravská filharmonie jako organizátor festivalu dbá na dodržování zvýšených hygienických opatření v rámci prevence šíření koronavirového onemocnění a upozorňuje všechny návštěvníky, že po celou dobu koncertu musejí mít nasazenou roušku. Jednorázové roušky bude možné zakoupit u vstupu a k dispozici budou také mobilní dezinfekční aplikátory. Všechny koncerty Mezinárodního varhanního festivalu proběhnou v souladu s případnými dalšími aktuálními hygienickými nařízeními.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments