MHF Leoše Janáčka představil hvězdy letošního ročníku

Letošní MHF Leoše Janáčka nabídne během 32 festivalových dní 34 koncertů a řadu doprovodných akcí v různorodých prostorách Ostravy, Hukvald a dalších 10 okolních měst. Program tohoto ročníku nabízí koncerty mimořádných osobností. MHF Leoše Janáčka přivítá Orchestre National du Capitole de Toulouse, houslistu Renauda Capuçona, klavíristy Fazila Saye, Sergeie Babayana, Tomáše Kača, violoncellistu Victora Julien-Laferrièra, dirigenty Kristjana Järviho, Tugana Sokhieva, Pietari Inkinena nebo sólisty z Isabelle Faust Trio a další. Řada festivalových osobností se s publikem setká nejen na jevišti, ale také u neformálních debat v Centru Pant.
Kristjan Järvi (zdroj Baltic Sun Festival)

Zahajovací koncert letošního ročníku bude pod taktovkou nejmladšího ze slavné dirigentské rodiny Järviů. Kristjan Järvi získal reputaci jako jeden z nejodvážnějších, nejvíce inovativních hybatelů na scéně klasické hudby. „Janáčkova Sinfonietta, Prokofjevův Koncert pro klavír a orchestr č. 1a Rachmaninovy Symfonické tance op. 45 – to je program zahajovacího koncertu MHF Leoše Janáčka. Pokud bych neměl rád jen jednu z uvedených skladeb, koncert bych nedirigoval. Všechny jsou totiž úžasné a vlastně si v průběhu jednoho večera nemůžete přát slyšet nic lepšího. Každý z těch autorů je jiný a osobitý, každá skladba unikátní, ale poslechnout si je všechny tři za sebou je jako projít třemi paralelními vesmíry, kdy jeden je lepší a krásnější než ten druhý,“ uvedl Kristjan Järvi.

Další hvězdou festivalu bude klavírista, skladatel a improvizátor Tomáš Kačo, který z Nového Jičína došel přes Berklee College of Music v Bostonu až k vyprodanému koncertu v Carnegie Hall.

V Ostravě vystoupí i prestižní Filharmonie z Toulouse pod vedením jejich ruského šéfdirigenta Tugana Sokhieva a se skvělým sólistou Renaudem Capuçonem.

Isabelle Faust Trio provede kompletně Beethovenova klavírní tria. Koncert je zároveň festivalová pozvánka k Beethovenovu roku 2020, ale hlavně k neopakovatelnému posluchačskému zážitku.

Segei Babayan je jedním z předních klavíristů současnosti. Přijíždí po osmi letech opět do Ostravy, aby se představil vezcela originálním programu. Mezi světově uznávanými hudebníky, kteří se vrací do Ostravy, je i klavírista Fazil Say, aby zahrál sólový part svého výjimečného klavírního koncertu. Finský mistr taktovky Pietari Inkinen pak jistě přesvědčí, že umí nejen Sibelia.

Nový dirigentský objev a charismatický vítěz violoncellové soutěže Pražského jara Victor Julien-Laferrière vystoupí s Komorní filharmonií Pardubice v jedinečném prostředí odsvěceného kostela sv. Václava v Opavě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat