Michael Tilson Thomas omezuje ze zdravotních důvodů své aktivity

Americký dirigent Michael Tilson Thomas na svém Facebooku zveřejnil prohlášení, ve kterém oznámil rozhodnutí omezit své povinnosti a odstoupit z funkce uměleckého ředitele New World Symphony. Mimo jiné potvrdil, že mu byl diagnostikován multiformní glioblastom. Naplánovaná vystoupení v USA a Evropě rušit nehodlá.

Michael Tilson Thomas (zdroj Michael Tilson Thomas)
Michael Tilson Thomas (zdroj Michael Tilson Thomas)

Michael Tilson Thomas, legendární americký dirigent, na svém facebookovém profilu oznámil, že jej jeho zdravotní stav přiměl k odstoupení z funkce uměleckého ředitele New World Symphony, prestižního školícího orchestru pro mladé umělce v Miami, který pomáhal založit.

Tilson Thomas podstoupil v létě 2021 operaci nádoru mozku, po léčbě se vrátil k veřejnému vystupování odehrál na dvacet koncertů s Newyorskou filharmonií, Los Angeles Philharmonic a Sanfranciským symfonickým orchestrem. Návrat na dirigentský stupínek označil za „návrat domů, návrat do života“.

Z jeho prohlášení vyplývá, že nemoc si vybírá svou daň a jak sám dirigent uvádí: „Vyhovět nárokům a spolupracovat na nejvyšší úrovni s pozoruhodnými hudebníky, kteří mě tak velkoryse přijali, vyžaduje sílu. Nyní vidím, že je čas, abych zvážil, kolik práce a odpovědnosti dokážu zvládnout“.

Michael Tilson Thomas o své diagnóze příliš veřejně nehovořil, nyní oznámil, že trpí multiformním glioblastomem, což je jeden z nejčastějších a nejagresivnějších nádorů mozku u dospělých. Při loňské operaci mu byly odstraněny všechny viditelné části nádoru, poté podstoupil ozařování a chemoterapii. Ke svému nynějšímu stavu poznamenal, že „rakovina je v současné době pod kontrolou“, budoucnost ovšem označil za nejistou, protože v případě glioblastomu je častá recidiva.

Bilancuji svůj život a budu omezovat své administrativní povinnosti. Rozhodl jsem se, že po čtyřiatřiceti letech odejdu z funkce uměleckého ředitele New World Symphony. Tato organizace, kterou jsem spoluzakládal s Lin a Tedem Arisonovými, byla a bude i nadále životně důležitým a stále rostoucím centrem hudebního dění. Jsem hrdý na to, čeho jsme dosáhli, a velmi pyšný na našich 1 200 absolventů.

Brzy se hodlá ujmout čestné funkce uměleckého ředitele a věnovat se projektům s kolegy a absolventy New World Symphony. Vystoupení plánovaná s orchestry ve Spojených státech a v Evropě rušit nehodlá, jak podotýká: „Mám v úmyslu tu ještě chvíli zůstat. Každý okamžik na pódiu s mými kolegy je nezapomenutelný.

Ve zbývajících chvílích se plánuje věnovat „přemýšlení, toulkám, vaření a trávení času s milovanými – dvounohými i čtyřnohými“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments