Miluju Mozarta, miluju české pivo!

Rolando Villazón v rozhovoru pro Operu Plus


Jak se pořád máte? Takový veselý, usměvavý, jak vás známe, jste pořád? Nebo máte někdy také smutnější dny?

Mám se skvěle, děkuji za optání. Myslím, že v životě mám štěstí, a taky jsem pořád v jednom kole. Takže být špatně naladěný, na to vlastně ani nemám čas. Samozřejmě, jsou také dny, kdy se necítím nejlépe, ale těch je opravdu málo. Možná byste se ale měl na to zeptal mojí ženy. (smích)

Co vám v posledních týdnech či měsících udělalo největší radost? Ať už ve světě hudby, nebo i v obyčejném životě?

Určitě je to spousta věcí! Mám radost a jsem hrdý na své nejnovější CD s Mozartovými koncertními áriemi a taky na to, že právě s čísly z tohoto CD podnikám svoje nejnovější koncertní turné. To, že toto turné začínám zrovna v Praze, je hodně vzrušující a taky symbolické. Vložil jsem do tohoto projektu mnoho energie a času, víc než do svých předchozích CD, a tak doufám, že posluchači i publikum při koncertech si tento projekt užijí. V Praze jsem taky nedávno natáčel dokument o Donu Giovannim, spolu s dalšími skvělými muzikanty a profesionálním štábem. A radost mně taky dělá začínající spolupráce s jednou německou televizní stanicí na show pro mladé skladatelské talenty, s názvem Dein Song. A navíc, je tu jaro! Kdo by nebyl šťastný?!

Jaké nové role a další projekty chystáte? Dal jste se před časem i na režii, máte v plánu nějakou další operní inscenaci?

Mám před sebou několik dalších projektů. První – mozartovský recitál – přijde na řadu letos v létě v Salcburku, v Baden-Badenu budu debutovat jako Belmonte při koncertním provedení Únosu ze serailu, zpívat tam budu několik představení. A pak to bude taky několik dalších mozartovských projektů. Ať žije Mozart! (smích) A to, co by vás mohlo taky zajímat, je, že pracuji na dvou českých operách: na Juliettě s Magdalenou Koženou a mistrem Barenboimem a také na opeře Miroslava Srnky, kterou napsal pro mne. Kromě toho chystám i svoji další režii, ale o tom zatím podrobněji mluvit nechci…Do Prahy přijedete příští týden zpívat už po páté, tentokrát s Mozartem. Je pro vás naše hlavní město něčím specifické, zvláštní? A proč jste se teď zaměřil právě na Mozarta?

Zamiloval jsem se do Prahy na první pohled. Předně, bylo za tím pivo! Miluju české pivo a všude na světě, kde české pivo nabízejí a kam se svými přáteli přijdu, tak to je pro mne pokaždé jasná volba! Později jsem také objevil jedinečnou architekturu a ducha vašeho hlavního města. Mám rád kubismus a pozoruhodná je právě i kubistická architektura Prahy. Dokonce jsem si pořídil kubistickou lampu, velmi podobnou jedné, se kterou jsem se setkal právě v Praze při jednom z mých dřívějších vystoupení. Ale hlavně: Praha je silně spojená s Mozartem. Jeho árie mně daly příležitost objevit spoustu různých nálad a pocitů… Jsou to nádherné melodie a je opravdu úžasné zpívat v Praze Mozarta.

Rádi bychom se také zeptali na vaše soukromí – však znáte své fanynky, ty by nám to neodpustily… Kde teď trvale žijete? Prozraďte prosím něco o vašich blízkých

Trvalý domov mám v Paříži. Doufám, že to nikoho v Mexiku nenaštve, ale já se opravdu doma cítím právě v Paříži. Máme krásný dům, mnoho přátel a známých, oba naši synové se v Paříži narodili. Do Prahy teď přijede se mnou celá moje rodina, aby začátek mého turné viděla a zažila. Po koncertě ještě u vás chvíli pobudeme, abychom toho z Prahy jako turisté objevili a poznali co možná nejvíc. Naposledy, když jsem tu byl, za mnou přijeli dokonce i rodiče mojí ženy Lucie. Teď se na celé turné a hlavně na koncert v Praze už moc těším. Stejně tak jako i na jaro v Praze!

Díky za rozhovor, těšíme se na setkání!

Vizitka:
Světově proslulý tenorista Rolando Villazón (1972) se v posledních letech vydal po mnohých hudebních cestách. Nahrál album mexických lidových písní, objevil pro sebe barokní hudbu Claudia Monteverdiho, v roce 2013 se vydává na rozsáhlé verdiovské turné. A v roce 2014 nás zavede do magického světa hudby Wolfganga Amadea Mozarta.

Připomeňme jeho mozartovské role: Alessandro v opeře Il re pastore (opera v Curychu a festival Mozartwoche v Salcburku 2012), Lucio Silla (Mozartwoche v Salcburku, Salcburský festival a Musikfest Bremen, 2013), Don Ottavio v Donu Giovannim (Státní opera Berlín, 2012 a Vídeňská státní opera, leden 2014). Od roku  2011 se Rolando podílí na natáčení sedmi posledních Mozartových oper, a to vždy živě ve Festspielhausu v německém Baden-Badenu. Prvním titulem byl v roce 2011 Don Giovanni (Don Ottavio), druhým v roce 2012 Così fan tutte (Ferrando, tato role Villazóna čeká také letos v červenci v La Scale), v létě 2014 přijde na řadu Únos ze serailu (Belmonte). Dirigentem projektu je Kanaďan Yannick Nézet-Séguin. Na svém nejnovějším albu „Mozart – Koncertní árie“ spolupracoval Rolando Villazón s jiným slavným mistrem taktovky, britským dirigentem sirem Antoniem Pappanem a Londýnskými symfoniky. Unikátní CD, které vydala v lednu 2014 firma Deutsche Grammophon, nabízí méně známé či zcela neznámé árie Salcburského mistra. S ukázkami ze svého nového alba se Villazón letos vydává na mozartovské turné; zahájí ho 28. března v Praze (program najdete zde), následuje Mnichov, Vídeň, Dortmund, Berlín a turné uzavře v květnu v Londýně. Pěvce doprovodí skvělý Kammerorchester Basel, který jsme měli u nás možnost poznat na loňském koncertě Cecilie Bartoli.

www.rolandovillazon.com

Foto Gabo-DG

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat