Mnichov bude mít novou koncertní síň

Mnichov je jednou z největších hudebních metropolí současné Evropy. Celých patnáct let se zde diskutovalo o stavbě nového koncertního sálu a nakonec byl schválen projekt koncertní síně, který by měl plnit vysoké požadavky hudebního provozu 21. století co do kvality akustiky, architektury i multifunkčnosti prostor. Koncertní síň bude domácí scénou Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu (Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks) a otevře své prostory i pro tvůrčí činnost mnichovské konzervatoře (Hochschule für Musik und Theater München).
Konzerthaus München (Cukrowicz Nachbaur Architekten ZT)

Budova mnichovské koncertní síně (Konzerthaus München) bude stát v blízkosti Jižního nádraží v centru Mnichova, což se počítá jako výhoda: dobrá dostupnost pro mimomnichovské i zahraniční návštěvníky.

Soutěž byla vyhlášena roku 2016. Přihlásilo se 206 společností, ze kterých postoupilo do druhého kola celkem 31 návrhů. V říjnu roku 2017 bylo vybráno pět vítězných projektů.

Mezi soudci byli mimo jiné zástupci vlády Svobodného státu Bavorsko, starosta Mnichova Dieter Reiter, mnichovský radní města Elisabeth Merk, ředitel Bavorského rozhlasu Ulrich Wilhelm a architekti Kai-Uwe Bergmann a Finn Geipel. Porotcům také pomáhalo více než 30 poradců a odborníků.

První místo v architektonické soutěži získala firma Cukrowicz Nachbaur Architekten ZT z rakouského Bregenzu. Vítězové obdrželi finanční odměnu ve výši 125.000 eur. V květnu roku 2018 odsouhlasil realizaci projektu bavorský parlament. Akustické parametry všech tří sálů bude mít na starosti společnost Arup se sídly v Londýně a v Berlíně. Společnost, kterou vede architekt Tateo Nakajima, se již účastnila řady projektů po celém světě, včetně plánování akustiky koncertních sálů ve Vratislavi, Montrealu, Reykjaviku, Londýně, Budapešti či Aalborgu.

Projekt počítá se třemi sály: Velká síň pro 1.800 posluchačů, malá síň pro 600 lidí a samostatný sál s prostorem pro 200 míst k sezení. Plány počítají i s prostorami v rozloze 9500 metrů čtverečních, které bude mít k dispozici konzervatoř, stejně jako s restaurací pro návštěvníky. Pod budovou je plánováno vícepodlažní podzemní parkoviště.

Výstavba budovy měla začít v roce 2018 a měla by být dokončena v roce 2021. V prosinci 2017 však bylo oznámeno, že financování stavby bude pozdrženo, a tak se položení základního kamene očekává až v roce 2020.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat