Moravská filharmonie Olomouc chystá v polovině května třídenní MFOpen

Moravská filharmonie Olomouc (MFO) chystá v polovině května třídenní projekt s názvem MFOpen. Filharmonie se návštěvníkům představí v plném složení, jednotliví členové také sólově či v komorních souborech. Rozmanitý program nabídne to nejlepší z klasické hudby ve všech jejích podobách, prostor bude mít také mluvené slovo či nedělní matiné pro děti a jejich rodiče. Koncertní přehlídka se uskuteční od pátku 12. do neděle 14. května 2023 v prostorách Reduty a Mozartova sálu.
Moravská filharmonie Olomouc (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)
Moravská filharmonie Olomouc (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)

Na dramaturgii se podílel šéfdirigent Zsolt Hamar, který orchestr povede na koncertech v pátek a v sobotu večer, kdy zazní zejména Dvořákova hudba. MFOpen bude ukázkou nadčasových a věčných hodnot hudby, a také důkazem, že klasická hudba může být moderní, progresivní a trendy,“ uvedl šéfdirigent MFO Zsolt Hamar.

MFOpen zahájí v pátek 12. května 2023 slavnostní orchestrální koncert s hudbou Antonína Dvořáka. „Jeho Koncert pro violoncello a orchestr h moll, který je jedním z nejznámějších skladeb svého druhu, přednese koncertní mistr violoncell Moravské filharmonie Vilém Petras,“ uvedla mluvčí filharmonie Klára Mars. Páteční večer nazvaný MF is Open doplní výběr z Dvořákových Slovanských tanců a Uherských tanců Johannese Brahmse.

Sobota 13. května začne v Redutě v 10:00 hodin padesátiminutovým vystoupením Mládí vpřed. Od 11:30 hodin program pokračuje v Mozartově sále Komorním matiné s Mozartovou a Dvořákovou tvorbou. Na něj naváže odpolední Filharmonický salon s podtitulem Crème de la crème s vystoupením třech komorních souborů.

Dechové trio El GonzAles: Jan Dvořák, Eliška Honková, Aleš Janeček (zdroj Moravská filharmonie Olomouc, foto Tino Kratochvíl)
Dechové trio El GonzAles: Jan Dvořák, Eliška Honková, Aleš Janeček (zdroj Moravská filharmonie Olomouc, foto Tino Kratochvíl)

V podvečer se poté dění přesune zpět do Reduty, kde vystoupí Akademický sbor Žerotín se sbormistrem Pavlem Koňárkem. Společným jmenovatelem programu s názvem Skvosty české vokální hudby je lidová poezie a také posvátná liturgická tematika. Vyvrcholením MFOpen bude v sobotu Gala s Dvořákovými serenádami pod vedením šéfdirigenta Zsolta Hamara.

Nedělní MFOpen bude patřit dětem, určen pro ně bude program s názvem Roztancovaná Reduta aneb jak se chovat na koncertě. „Dětské koncerty míváme v poslední době vyprodané i několik týdnů dopředu, proto jsme rádi, že můžeme na MFOpen nabídnout další program pro rodiče s dětmi v této sezoně. Speciální bude v tom, že dramaturgii tentokrát připravujeme plně v naší režii a v úzké spolupráci s orchestrem,“ dodala mluvčí.

Třídenní projekt MFOpen je náhradou za letošní zrušený tradiční festival Dvořákova Olomouc. Důvodem byl podle zástupců filharmonie nedostatek peněz. Náklady na mezinárodní přehlídku, která do Olomouce přiváděla hudebníky z celého světa, byly kolem dvou milionů korun, průměrně ho navštívilo zhruba 1400 posluchačů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments