Moravské divadlo Olomouc odhalilo trumfy své příští sezóny

Sezona 2019/2020 bude pro Moravské divadlo Olomouc (MDO) v mnohém výjimečná. Považte, dočkáme se v ní uvedení titulu, který se v Olomouci hrál naposledy v roce 1920, ale také titulu, který se dosud nehrál nejen v hanácké metropoli, ale na žádném světovém jevišti! Umělečtí šéfové souborů baletu, činohry a opery a operety připravili pestré menu o dvanácti chodech.
Moravské divadlo Olomouc (zdroj commons.wikimedia.org/Jiří Komárek)

Společně s kolegy jsme přistoupili s veškerou pokorou a úctou k výběru titulů, které by návštěvníky našeho divadla měly někdy pobavit a pohladit po duši a jindy zase otevřít témata, o kterých se třeba zas až tak často nemluví, ale je potřeba na ně nezapomínat. Věřím, že se nám to povedlo, a mohu hrdě konstatovat, že v sezoně, jež nás přivede k významnému jubileu našeho divadla, nabídneme pestrý mix premiér,“ uvedl ředitel MDO David Gerneš.

V příštím roce si připomeneme 250 let od narození Ludwiga van Beethovena a v repertoáru se tak objeví inscenace jeho jediné dokončené opery Fidelio. „Toto dílo bývá pravidelně uváděno po celém světě. Důvodem není jen Beethovenova geniální hudba, ale také symboly svobody a síly lásky, které Fidelio reprezentuje. Myslím si, že svobody si musíme vážit a nebrat ji jako běžnou záležitost, zejména když letos oslavíme třicet let od pádu minulého režimu. Byl bych rád, aby uvedení Fidelia v příští sezoně bylo též připomínkou této velké události,“ zdůraznil umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Inscenaci nastuduje Josef Novák, žák legendy operní režie Václava Věžníka a bývalý pedagog na Sibeliově akademii v Helsinkách. Teprve podruhé v historii českého divadla v Olomouci a sto let po prvním uvedení se nastudování dočká opereta francouzského skladatele Roberta Planquetta Cornevillské zvonky. „Už rok po své premiéře měla tato opereta na kontě více než čtyři sta repríz. Dnes nepatří k běžným repertoárovým titulům, ale svou krásou, melodičností a charakterem francouzského prostředí si stále nachází mnoho příznivců,“ uvedl Oswald. Ve Francii zůstaneme i u dalších dvou premiér, kterými budou operetní hit Mamzelle Nitouche a exotická opera Georgese Bizeta Lovci perel odehrávající se v dnešní Srí Lance.

Příznivci tanečního umění se mohou v příští sezoně těšit na klasický romantický balet i na moderní choreografie. „První inscenaci, kterou jsem zařadil do svého dramaturgického plánu, je klasický balet Giselle. Tento titul jsem mimo jiné zvolil pro krásnou hudbu Charlese Adolfa Adama a pro rozšíření klasického repertoáru,“ uvedl umělecký šéf baletního souboru Michal Štípa. Protipólem romantického baletu Giselle bude adaptace slavného básnického dramatu Federica Garcíi Lorcy Krvavá svatba v choreografii Aleny Peškové. V příští sezoně tak budeme mít jedinečnou možnost zhlédnout dílo jednoho dramatika v činoherním a tanečním ztvárnění. „Práci  Aleny Peškové sleduji mnoho let a jsem velice rád, že přijala nabídku na zpracování tohoto dramatického příběhu. Každé její zpracování je vždy velmi zajímavé díky nápadité choreografii, modernímu pohybovému slovníku a hudbě,“ uvedl Štípa a doplnil, že pro milovníky baletu chystá na příští sezonu také program Divák s baletem, v jehož rámci se mohou zájemci setkat se členy baletního souboru, zúčastnit se zkoušek a dozvědět se něco z baletní terminologie.

Stávající předplatitelé mohou abonmá na další sezonu přednostně prodloužit od 1. do 26. dubna 2019, nové předplatitele uvítají v pokladně Moravského divadla Olomouc od 2. května. Novinkou je zavedení Studentské karty určené pro všechny fanoušky divadla ve věku od 15 do 26 let. Pro její držitele jsou připraveny výhodné slevy na vstupenky, prohlídky zákulisí či besedy s tvůrci inscenací. V nové sezoně také Moravské divadlo otevírá Mecenášský klub. Patroni umělců, kteří přispějí divadlu finanční částkou, se mohou (dle výše darované částky) stát členy jednoho ze tří klubů pojmenovaných po postavách populární detektivní komedie Splašené nůžky. Vedle dobrého pocitu z podpory Moravského divadla získá mecenáš i řadu výhod, například slevy na vstupenky, účast na zkouškách a tiskových konferencích, prohlídku zákulisí a další. Do klubu je možné se přihlásit od začátku nové sezony, tedy od 1. září. Podrobnější informace o všech novinkách včetně katalogu a ceníku předplatného budou od 1. dubna umístěny na webových stránkách divadla.

Prodej předplatného na příští sezonu bude doprovázet propagační kampaň, která tentokrát není postavena na umělcích Moravského divadla, ale na osobnostech ze zákulisí. Na plakátech vytvořených fotografem a grafikem Martinem Kašparem tak uvidíte ekonomickou náměstkyni Jitku Maninovou, vedoucí uměleckého provozu Veroniku Hessovou, maskérku a vlásenkářku Martinu Jirkovou, vedoucího jevištní techniky Borise Konarika, inspektora orchestru Romana Najdekra a zvukaře Jakuba Plánku. Všichni jmenovaní se také objeví v propagačním spotu, který vymyslel a režíroval Roman Vencl. „Vše se zvládlo natočit během hodiny a jako kulisy nám posloužily útroby a nejtajnější zákoutí našeho divadla. Spot samozřejmě drží myšlenku celé letošní kampaně, a sice že divadlo, to nejsou zdaleka jen umělci na jevišti, ale také obrovský tým lidí v zákulisí, bez kterých by to zkrátka nešlo. A tak se v rámci spotu projdeme takřka celým divadlem od podzemí až po kabinu zvukařů a potkáme všechny tváře, které se objevují na plakátech k předplatnému,“ popsal Vencl.

 

PREMIÉROVÉ TITULY DIVADELNÍ SEZONY 2019/2020

BALET

1.11.2019  Adolphe Charles Adam: GISELLE  (choreografie a režie: Michal Štípa)

17.4.2020  Gabriela Vermelho: KRVAVÁ SVATBA  (choreografie a režie: Alena Pešková)

OPERA A OPERETA

13.9.2019 Florimond Hervé: MAMZELLE NITOUCHE  (režie: Michaela Doleželová)

13.12.2019 Georges Bizet: LOVCI PEREL  (režie: Dominik Beneš)

21.2.2020 Robert Planquette: CORNEVILLSKÉ ZVONKY  (režie: Jana Andělová-Pletichová)

5.6.2020 Ludwig van Beethoven: FIDELIO  (režie: Josef Novák)

ČINOHRA

4.10.2019  Bohumil Hrabal: POSTŘIŽINY  (režie: Petr Novotný)

22.11.2019  Neil LaBute: TLUSTÝ PRASE  (režie: Roman Vencl)

24.1.2020  Federico García Lorca: DŮM BERNARDY ALBY  (režie: Janka Ryšánek Schmiedtová)

20.3.2020  Terrence McNally, David Yazbek: DONAHA!  (režie: Petr Hašek)

8.5.2020  Olivier Nakache, Éric Toledano: NEDOTKNUTELNÍ  (režie: Pavel Khek)

Mimo předplatné: listopad 2019: 30 LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE

 

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]