Opět zazní hudba k siréně: Audiomost mezi Prahou a Olomoucí

Společný projekt Orchestru BERG, Českého rozhlasu Vltava a řady dalších partnerů nabízí od letošního roku netradiční zážitky se současnou hudbou. Unikátní koncept představuje možnost zastavit se uprostřed všedního dne a vychutnat si velmi krátké koncerty, které se záměrně konají současně s pravidelnou zkouškou sirén. Tentokrát budou probíhat dokonce tři paralelní koncerty v Praze a Olomouci, které skladatel a autor konceptu Jan Trojan propojí do jednoho v živém vysílání Českého rozhlasu Vltava.
Rotační siréna (ilustrační foto)

Orchestr BERG vyzval téměř dvě desítky skladatelů k vytvoření nových „time-specific“ skladeb určených k provádění v konkrétním čase, při pravidelné zkoušce sirén každou první středu v měsíci. Všechny mikro-koncerty přenáší v přímém přenosu Český rozhlas Vltava.

Hned vzápětí po mimořádně úspěšném březnovém startu se projekt koncertů k siréně pouští do ojedinělého dobrodružství. Tři samostatné koncerty ze třech míst v Praze a Olomouci se díky možnostem dnešních technologií propojí do jednoho v živém vysílání Českého rozhlasu Vltava. Víc k tomu vysvětluje skladatel Jan Trojan, autor konceptu: „Na jednotlivých místech budou probíhat samostatné hudební performance pro přítomné publikum. Rozhlasoví posluchači v tu chvíli uslyší všechny tři koncerty najednou, jen někdy bude dominovat zvuk z olomouckého Horního náměstí, jindy zase z nádvoří Hudební fakulty AMU nebo z Novoměstské radnice v Praze. Vznikne tak živá rozhlasová kompozice, která zároveň představuje vnitřní odkaz, zamyšlení se v postní době.“

K tomu dodává Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG: „Živý zážitek na místě s živou sirénou a vším okolo je samozřejmě nejsilnější. Kdo si ho nechce nechat ujít, může si pak vychutnat spojené koncerty z rozhlasového archivu.“ Všechny tři koncerty jsou volně přístupné, nabízejí tak komukoliv možnost zastavit se na chvíli uprostřed všedního dne a načerpat inspiraci. Může tak potěšit i ty, kdo by na běžný večerní koncert třeba nepřišli.

A ještě zajímavost na závěr – siréna byla původně vynalezena jako hudební nástroj. Tento projekt ji tak oklikou alespoň částečně vrací zpět na začátek.

HUDBA K SIRÉNĚ
AUDIOMOST PRAHA-OLOMOUC | středa 3. dubna v 11:55

Praha: Novoměstská radnice – nádvoří & HAMU – nádvoří
Olomouc: Horní náměstí

koncept / hudba: Jan Trojan (světová premiéra)

VSTUP VOLNÝ

PŘÍMÝ PŘENOS: Český rozhlas Vltava.
LIVE VIDEO: www.facebook.com/CRoVltava

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na