Moravské divadlo uvede po 35 letech Bizetovu exotickou operu Lovci perel
Dramatické osudy protagonistů Bizetovy opery si v ničem nezadají s pohnutým osudem díla samotného. Příběh lovců perel Zurgy a Nadira, kteří se kvůli kněžce Leile promění z přátel v soky v lásce, měl světovou premiéru v roce 1863 v Paříži. „Za Bizetova života byla opera Lovci perel hrána pouze osmnáctkrát a po smrti autora upadla v zapomnění, což zapříčinila také ztráta originální partitury. Zachoval se pouze klavírní výtah a na světových jevištích se tak uvádí pouze zrekonstruovaná verze,“ uvedl umělecký šéf opery a operety Moravského divadla Miloslav Oswald, který vrací toto dílo na olomoucké jeviště po 35 letech od posledního – a vlastně jediného – uvedení. „Odborníci přitom považují Lovce perel za druhou nejlepší Bizetovu operu. Po hudební stránce jde o jedinečné dílo operní literatury. Barevná hudební instrumentace a exotický námět příběhu jsou typickými znaky evropského romantismu, avšak nepochybně jsou atraktivní i pro současné příznivce opery,“ zdůraznil Oswald. „Diváci se mohou těšit na poutavou scénu, která je zavede do dálného orientu, a vychutnat si v originálním znění operu jednoho z nejvýznamnějších francouzských skladatelů,“ dodal ředitel divadla David Gerneš.
Autor hudebního nastudování Petr Šumník zmínil divácky atraktivní zasazení děje na exotický Cejlon (dnes Srí Lanka). „V Bizetově hudbě se tato exotika projeví asi nejvíc u árie Nadira, kterou doprovází sólová harfa, a ve výstupu Leily se sborem, kdy vzývají boha Brahmu. Také použití gongu v orchestru jistě onu exotiku podtrhne,“ popsal Šumník.
Se souborem opery a operety Moravského divadla poprvé spolupracuje režisér Dominik Beneš. Opavský rodák se již dříve představil na operních scénách v Praze, Plzni, Liberci či Bánské Bystrici. „Jsem moc rád, že jsem dostal tu příležitost poznat olomoucký operní soubor také z druhé strany divadelního portálu a nesledovat jej jen jako divák z hlediště. Spolupráce je báječná a v mnoha ohledech opravdu inspirativní,“ pochválil režisér. Lovci perel jsou dle něj působivým dílem s nádhernou hudbou. „Budoucí autor Carmen se v této opeře rozhodně nezapře, nicméně hudební plochy jsou z mého pohledu, oproti zkratkovitější Carmen, mnohem obsáhlejší. Příběh opery Lovci perel je v intimní a duchovní rovině hlubší a její vzdálená exotika je divácky velmi atraktivní,“ popsal Beneš.
V roli Zurgy se budou střídat Martin Štolba a Jakub Tolaš. Pro oba sólisty jde o první setkání s touto postavou. „Role Zurgy je poměrně rozsáhlá, a proto klade zvláštní nároky i na výdrž a fyzickou připravenost. Osobně se mi na této roli moc líbí psychologický vývoj postavy. Role má mnoho vrstev a poloh, což je pro interpreta vždy zajímavé a atraktivní,“ uvedl Štolba. „Je to nádherný a pro všechny účinkující mimořádně náročný kus. Role Zurgy je výzvou, co se týče pěveckého partu, tak i po stránce herecké,“ doplnil Tolaš. Postavu Nadira ztvární Jakub Rousek či Daniel Matoušek. „S Bizetovou tvorbou jsem se již setkal, v inscenaci Carmen jsem zpíval Dona Josého. Nadira hraji poprvé a po dosavadní zkušenosti ze zkoušek můžu říct, že se jedná o těžší part, už jen proto, že je napsaný v mnohem vyšší pěvecké poloze než zmíněný Don José,“ popsal Rousek. Barbara Sabella se představí v úloze kněžky Leily, která stojí mezi dvěma dlouholetými přáteli. „Leila řeší rozpor, jestli zůstat věrná přísahám, které učinila jako kněžka, nebo jít za láskou, což v jejím případě znamená trest smrti. Její role je srovnatelná s Nadirem a Zurgou, protože jsou ve výsledku zkoušeni všichni tři. Nadir a Zurga ukazují, jak každý svým způsobem naložil se slibem, který si dali, a Leila zase otestuje pevnost své přísahy, kterou dala lidem, kteří si ji zvolili jako kněžku,“ uvedla Sabella. Roli s ní alternuje Helena Beránková, jejíž tvář také zdobí plakát k inscenaci. Postavu kněze Nurabada, který má moc rozhodnout nad osudy trojice hlavních hrdinů, ztvární Jiří Přibyl nebo David Szendiuch.
Na vizuální stránce inscenace spolupracuje režisér Beneš s výtvarnicí Evou Jiřikovskou, která navrhla scénu i kostýmy. „Inspirujeme se exotikou silně vepsanou do libreta i hudby, ale pracujeme stylizovaně divadelně, nikoliv takzvaně filmově. Spolu s Evou Jiřikovskou vytváříme svůj vlastní snový svět a dílo oprošťujeme od zbytečných ornamentů tak, aby vynikla podstata vztahů hlavních hrdinů. Z hudební a dějové velkoleposti přecházíme do jistého minimalismu, obyčejnosti a prostoty,“ přiblížil režisér.
Opera Lovci perel se v Olomouci dočkala zatím jediného uvedení, a to v květnu 1984. Režii měl Jiří Glogar, sólisty, sbor a orchestr řídil dirigent Pavel Pokorný.
Georges Bizet: LOVCI PEREL
Libreto: Michel Carré, Eugène Cormon
Hudební nastudování: Petr Šumník
Dirigenti: Petr Šumník, Miloslav Oswald
Režie: Dominik Beneš
Sbormistr: Lubomíra Hellová
Choreografie: Lukáš Vilt
Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská
Light design: Ondřej Kyncl
Obsazení:
Nadir, lovec: Jakub Rousek / Daniel Matoušek, j. h.
Zurga, lovec: Martin Štolba / Jakub Tolaš, j. h.
Lejla, kněžka: Barbara Sabella / Helena Beránková
Nurabad, velekněz: Jiří Přibyl / David Szendiuch
Spoluúčinkuje sbor, orchestr a balet Moravského divadla.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]