Moravské divadlo v Olomouci uvede Spící krasavici
Moravské divadlo v Olomouci uvede v pátek balet Spící krasavice Petra Iljiče Čajkovského. Na konci března tak bude mít divadlo v repertoáru všechny tři balety tohoto ruského skladatele. Uvádí i Louskáčka a Labutí jezero. Nový baletní titul připravili choreografka Hana Vláčilová a režisér Robert Balogh, kteří se již podíleli na divácky mimořádně úspěšné inscenaci Labutího jezera. Orchestr řídí dirigent Tomáš Hanák. „Spící krasavice patří k nejvyzrálejším dílům Čajkovského. Marně bychom zde hledali prázdná, plochá místa, jež se v ranějších skladbách přece jen občas vyskytnou. Skladatel dovede hudbou takřka vyprovokovat zamýšlený taneční pohyb. Vyvolává a kouzlí nejen nálady pohádky, ale prostřednictvím hudby každému srozumitelně vypravuje samotný její děj,” uvedl autor hudebního nastudování a dirigent Tomáš Hanák.
Šéf olomouckého baletního souboru Balogh znovu přizval ke spolupráci na choreografii bývalou primabalerínu pražského Národního divadla Hanu Vláčilovou. „Je tam mnoho malých rolí, počítá se s velkým ansámblem. Náš soubor přitom čítá třicet tři tanečníků. Také proto jsem znovu oslovil Hanu Vláčilovou, která dokázala adaptovat a upravit tento velký klasický titul pro náš baletní soubor, aniž by došlo ke ztrátě kvality,” uvedl Balogh.
V hlavní roli Růženky se představí alternující Yui Kyotani a Karolina Zarach. V roli prince se vystřídají hned tři sólisté Ivo Jambor, Arkadiusz Orlowski a Patryk Mielewczyk. „Hrál jsem prince už v Labutím jezeru, takže můžu srovnávat. Obě role jsou náročné, každá jiným způsobem. Zatímco Labutí jezero obsahuje temnější momenty, Spící krasavice je krásná pohádka pro celou rodinu,” uvedl Jambor. V rolích Dobré a Zlé víly se budou střídat Jelena Iliina a Irina Laptěva.
Tvůrci slibují romantickou podívanou s poutavou scénou a kostýmy. Balogh oslovil svého tradičního spolupracovníka Eduarda Přikryla, který už navrhl scénu k Louskáčkovi. Podle režiséra se shodli na efektní scéně vycházející z barokního divadla. Kostýmy vytvořil držitel Ceny Thálie i Českého lva Josef Jelínek, který vycházel z módy období Ludvíka XIV.
Balet Spící krasavice měl světovou premiéru 15. ledna 1890 v Petrohradu v choreografii Maria Petipy. V Moravském divadle Olomouc byla Spící krasavice, tehdy pod názvem Šípková Růženka, naposledy uvedena v roce 1996 v choreografii a režii Igora Ostapenka.
Foto Jan Procházka
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]