Moravskoslezské Ceny Jantar za rok 2018 si odnesli JFO, Tomáš Kačo či umělci z NDM

  1. 1
  2. 2
Výroční Ceny Jantar představují platformu pro profesní a společenské uznání umělců a uměleckých souborů s vazbou na Moravskoslezský kraj. Smyslem cen je mimo jiné popularizace vynikajících výsledků, kterých nominovaní umělci dosáhli během aktuálně posuzovaného kalendářního roku. Laureáti byli oceněni na galavečeru 3. března 2019 v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice.
M. Rottrová na předávání Cen Jantar za rok 2018 (zdroj Ceny Jantar)

Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar za celoživotní dílo na slavnostním galavečeru 3. března 2019 v Ostravě získali stálice české populární hudby Marie Rottrová a jeden z nejlepších českých fotografů, profesor fotografie na Slezské univerzitě v Opavě Jindřich Štreit. Ocenění za celoživotní dílo je novinkou letošního druhého ročníku regionálních kulturních cen, které se udělují v šestnácti kategoriích. Po loňském ročníku se lidé podle autora projektu Aleše Honuse dotazovali organizátorů, proč kromě výročních cen neudílejí i ceny za celoživotní dílo. Letos tedy toto ocenění přidali.

Hledali jsme osobnosti, které významem daleko překročily běžný standard ve svých uměleckých oborech. Chtěli jsme navíc, aby to byly osobnosti rozdílných světů, proto jsme volili jak populární hudbu, tak i protipól v podobě introvertního výtvarného umění. Obě oceněné osobnosti jsou nezpochybnitelnými autoritami ve svém oboru,“ uvedl Honus. Podle něj letos byla založena nová tradice a v dalších letech o ocenění za celoživotní dílo bude rozhodovat kolegium z respektovaných kulturních osobností.

Rottrová je ostravská rodačka. Je známá hity jako Řeka lásky, Měli jsme se potkat dřív, Ten vůz už jel či Zřejmě letos nikde nejsou kytky. Za svou kariéru nazpívala přes 600 písniček, první album vydala v roce 1970. Za svoje umění získala řadu prestižních ocenění. V roce 2010 byla Akademií populární hudby uvedena do Síně slávy.

Štreit patří k fotografům zaměřeným především na dokumentární fotografii. Jeho snímky léta budí pozornost doma i v zahraničí. Jeho práce jsou zastoupeny v nejvýznamnějších sbírkách. Své zkušenosti předává také posluchačům Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity.

Držiteli výročních cen za rok 2018 se stali například klavírista Tomáš Kačo, zpívající violoncellistka Dorota Barová, skupiny February a Nedivoč, operní pěvci Pavel Klečka a Veronika Holbová či herci Josef Kaluža a Pavla Gajdošíková.

V průběhu téměř tříhodinového programu vystoupili významní umělci spjatí s Moravskoslezským krajem, například zpěvák Tomáš Klus s dvacetičlenným orchestrem a dětským sborem Permoník, sopranistka Patricia Janečková nebo muzikálová hvězda Hana Fialová.

Sawa Shiratsuki v roli Kitri, Don Quoiote (zdroj NDM)

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) ovládlo kategorie muzikál a tanec již v nominacích. V kategorii Balet ženy, získaly nominace Sawa Shiratsuki, Barbora Šulcová a Shino Sakurado za role v baletu Don Quijote. Cenu získala Sawa Shiratsuki za roli Kitri v tomto baletu. „Sawa Shiratsuki je bezesporu skvěle technicky vybavenou tanečnicí a oporou baletního souboru ostravského divadla. Své kvality předvedla v roli Kitri a poprávu jí náleží nominace nejen za virtuózní technické provedení, ale i přirozený výraz,“ uvedla porota Cen Jantar. Sawa Shiratsuki neskrývala, že je z ocenění nervózní a dojatě poděkovala. „Jsem velmi potěšena. Mám ráda balet a jsem moc šťastná,řekla stručně.

V kategorii Balet muži byli nominováni Sergio Méndez Romero, Stefano Pietragalla, také za balet Don Quijote, Stefano Pietragalla ještě i za výkony v podzimní novince, baletním večeru Vzlety a pády. Cena byla udělena Romerovi za roli Basila v baletu Don Quijote. „Basil paří k vrcholným rolím klasického baletního repertoáru. Je to role, která klade mimořádné požadavky na tanečníka. Sergio Méndez Romero má vše potřebné: energický vysoký skok, jisté rotace a hlavně přirozenou, humorem probarvenou jevištní prezentaci,“ uvedla porota ve svém verdiktu. Ocenění Sergia Méndez Romera potěšilo a poděkoval především lidem kolem sebe za velkou oporu.

Janáček: Osud (archiv NDM)

Nominace za ženské operní role získaly Veronika Holbová za role Míly v Janáčkově Osudu a Sestry Angeliky ve stejnojmenné části Pucciniho Triptychu a Iordanka Derilova za hlavní roli znuděné Jekatěriny Izmajlovny v opeře D. Šostakoviče Lady Macbeth Mcenského újezdu. Holbová poděkovala za udělení ceny také vedení Národního divadla moravskoslezského. „Vedení divadla mi věřilo a umožnilo mi doslova se prozpívat a proplakat těmito dvěma rolemi. Děkuji také své pedagožce Evě Dřízgové-Jirušové a Paolu Gattovi. Oběma také za dlouholeté přátelství,“ řekla dojatá Veronika Holbová. „V Míle z Janáčkova Osudu vytvořila živou dramatickou bytost, dokonale zapadající do stylizovaného rámce inscenace. V titulní postavě Pucciniho Sestry Angeliky v inscenaci Triptych se cele ztotožnila s osudem postavy, která v jejím podání stoupá od tragického poznání k nadpozemské vyrovnanosti. Pěvecky zvládla obě postavy naprosto suverénně,“ uvedla porota.

Program jsme se snažili koncipovat tak, abychom ukázali, že Moravskoslezský kraj je obrovskou líhní talentů s potenciálem překračovat nejenom hranice regionu, ale i České republiky. Galavečer spojený s oceňováním laureátů je jedinou událostí v roce, kde se stírají hranice mezi různými uměleckými proudy a na jednom jevišti se potkají umělci z širokého spektra žánrů z oblastí divadla, hudby, výtvarného umění i literatury,“ dodal Honus.

Laureáti Ceny Jantar 2018:

Cena za celoživotní dílo Marie Rottrová, Jindřich Štreit
Populární hudba 2018 – Interpret roku Tomáš Kačo
Populární hudba 2018 – Interpretka roku Dorota Barová
Populární hudba 2018 – Kapela roku February
Populární hudba 2018 – Píseň roku Nedivoč – Fotky z výletu
Artificiální hudba 2018 – Instrumentalista roku Daniel Skála
Artificiální hudba 2018 – Hudební těleso roku Janáčkova filharmonie Ostrava
Divadlo 2018 – Balet/muži Sergio Mendéz Romero
Divadlo 2018 – Balet/ženy Sawa Shiratsuki
Divadlo 2018 – Opera/ženy Veronika Holbová
Divadlo 2018 – Opera/muži Pavel Klečka
Divadlo 2018 – Muzikál/ženy Kateřina Marie Fialová
Divadlo 2018 – Muzikál/muži Ján Slezák
Divadlo 2018 – Činohra/ženy Pavla Gajdošíková
Divadlo 2018 Činohra/muži Josef Kaluža
Literatura 2018 Irena Šťastná
Výtvarné umění 2018 Jiří Šigut

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2