Moravskou filharmonii čeká švýcarské turné

Moravská filharmonie Olomouc vyrazí na konci ledna na koncertní turné do Švýcarska, kde odehraje koncerty ve třech městech. V Luzernu zahraje suity Petra Iljiče Čajkovského, ve městech Thun a Basilej pak zazní například osmá symfonie Antonína Dvořáka. Filharmoniky do Švýcarska doprovodí zástupci olomoucké radnice, kteří navštíví partnerské město Luzern.

Zahajovací koncert Moravské filharmonie Olomouc, 30. září 2021: Christian Knüsel (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)
Christian Knüsel (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)

“Švýcarské turné neznamená pouze uměleckou prezentaci, ale zapadá také do naší strategie, že zejména vážná hudba je dobrým vývozním artiklem a dobrým nástrojem pro kulturní diplomacii,” uvedl ředitel MF Jonáš Harman. Do Švýcarska v závěru ledna vyrazí více než osm desítek hudebníků Moravské filharmonie včetně hostujícího švýcarského dirigenta Christiana Knüsela, kteří odehrají tři koncerty.

MF podle Harmana zahraje ve trojici švýcarských městech v nejprestižnějších sálech. Například sál v Luzernu pojme 1800 diváků, což je čtyřikrát více než nabízí olomoucký koncertní prostor Reduta. Skladbu programu pro švýcarské turné si podle Harmana vyžádali pořadatelé koncertů. “Chtěli nám ale dát nějakou volnost v sebeprezentaci, takže proto jsme sáhli například po Dvořákově hudbě. Je tam také obecně orientace na slovanské autory, protože do Švýcarska přijede orchestr ze slovanské části Evropy,” podotkl Harman.

Olomouc udržuje se švýcarským Luzernem partnerské vztahy od roku 1991. Zástupci radnice se na konci ledna podle primátorova náměstka Viktora Ticháka při návštěvě Luzernu zaměří například na digitalizaci či projekty v oblasti životního prostředí. “Jsou to věci, kde je Švýcarsko trošku napřed, takže se můžeme inspirovat,” podotkl Tichák.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments