Janáčkova filharmonie zve na koncerty vycházejících hvězd

Cyklus E Janáčkovy filharmonie Ostrava jiskří elánem a energií a dává příležitost vycházejícím hvězdám, které se zde většinou poprvé představí s velkým symfonickým orchestrem. V letošní sezóně jsou na programu tři koncerty s mladými umělci, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží JFO.
Marek Švejkar a Anna Sysová (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Marek Švejkar a Anna Sysová (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Hlavní roli budou mít na prvním z nich harfa, klarinety, housle a violoncello. Skladby mistrů českého klasicismu zazní pod taktovkou Adama Sedlického ve čtvrtek 26. ledna od 18:00 hodin ve Vesmíru. První veřejná generálka, na které se představí právě mladí umělci, začne ve stejný den již v 10:00 hodin dopoledne.

„Mladí sólisté, které každoročně vybíráme na naší interpretační soutěži, si sami volí skladbu, kterou chtějí s velkým symfonickým orchestrem přednést. Koncert vycházejících hvězd je zároveň první, u kterého zpřístupníme generální zkoušku veřejnosti. Stejnou možnost potom nabízíme i u vyprodané Dvořákovy Osmé nebo Čajkovského Patetické, kdy generálka zůstává jedinou možností, jak se na náš koncert dostat. Těší nás, že je o ně takový zájem, a že máme ještě další příležitost, jak posluchačům zážitek umožnit. Znovu se ale potvrzuje, že poptávka posluchačů roste, a že bychom bez problémů vyprodávali i větší sál,“ uvedl ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Při úvodním koncertu Cyklu E budou na programu skladby skutečných mistrů. Jan Křtitel Krumpholz byl významný český harfista a hudební skladatel, který studoval v Paříži a působil ve Vídni. Koncert pro harfu a orchestr složil v roce 1778 a sám ho premiéroval.

Další z českých hudebních velikánů, František Vincenc Kramář, se inspiroval Mozartem a Beethovenem. Kramář měl na hudebníky vždy vysoké nároky, což dokazuje i ve svém Koncertu pro dva klarinety a orchestr.

Martin Sadílek (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Martin Sadílek (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Melancholická serenáda patří ke kratším skladbám Petra Iljiče Čajkovského, a přesto není jednoduchá na interpretaci. Také další krátká skladba tohoto ruského velikána, Valse-Scherzo pro housle a orchestr z roku 1877, klade na sólistu vysoké technické nároky a prověří jeho talent i technickou připravenost.

Závěrečné slovo bude patřit Josefu Haydnovi a jeho Koncertu pro violoncello a orchestr, který zkomponoval v roce 1783.

Pro mimořádný zájem zpřístupní Janáčkova filharmonie Ostrava veřejnosti své generální zkoušky. Dosud to nebylo možné, protože se ve Vesmíru realizovaly dílčí úpravy a hledal se ideální provozní formát. První je na programu 26. ledna od 10:00 hodin dopoledne. Zájemci tak mohou vidět orchestr s dirigentem a sólisty ještě před večerním koncertem. Další termíny veřejných generálních zkoušek jsou na programu v rámci symfonického cyklu u koncertů A4 – Wagner a jeho jediná symfonie a A5 – Dvořákovy Osmé, dále u B3 – Čajkovského Patetické, a také u prvních tří termínů z Cyklu E. V případě vyprodaných koncertů tak jde už o jedinou možnost, jak si Janáčkovu filharmonii v sále poslechnout.

Jednotné vstupné je 100 korun, kapacita je připravena až pro 150 zájemců. Generálky jsou vhodné například pro střední školy nebo pro každého, kdo chce nahlédnout do tvůrčí dílny JFO. Jejich začátek je stanoven vždy na 10. hodinu ve Vesmíru. Náplň zkoušky sice odpovídá večernímu programu, může se ale i v něčem lišit. Například civilním oblečením hudebníků, komunikací dirigenta s orchestrem, ale také pořadím a provedením skladeb. Mohou zaznít v jiném uspořádání, než je avizováno nebo pouze jejich části.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments