Moravský podzim začíná. Nabídne novákovský maraton s koncerty, besedami i workshopy

Už zítra začíná Mezinárodní hudební festival Moravský podzim. Letošní 51. ročník, který je z velké části věnován Janu Novákovi, nemůže začít jinak než jeho skladbou. Přesněji Filharmonickými tanci, které Novák zkomponoval v roce 1956 právě pro brněnskou filharmonii. Orchestru tímto poděkoval za odvahu, když ho coby autora s výrazně protikomunistickými názory uvedl jako představitele nové české tvorby na festivalu Varšavská jeseň.
Jan Novák s manželkou a dcerami (zdroj Filharmonie Brno)
Jan Novák s manželkou a dcerami (zdroj Filharmonie Brno)

Na Nováka naváží Noční hudby nejžádanějšího současného rakouského autora Kurta Schwertsika. Zazní v české premiéře a za přítomnosti skladatele v publiku. Schwertsik se v názvu díla odvolává na Mahlera i Mozarta, aniž by z nich však citoval. Naopak. Ve skladbě, v níž má každá z pěti vět jiný charakter, zachytil pocity melancholie a nostalgie, například vzpomínáním na Leoše Janáčka nebo vídeňský biedermeier.

V druhé půli večera se na podiu spolu s Filharmonií Brno objeví trojnásobná držitelka Grammy Angélique Kidjo. Stane se hlasem pro nejnovější symfonii Philipa Glasse, která v Česku zazní poprvé před živým publikem. Symfonii č. 12 „Lodger“ zkomponoval Glass přímo pro ni na texty písní Davida Bowieho. Závažný, důmyslně prokomponovaný orchestrální tok s koncertantně pojatými varhanami, u kterých usedne Christian Schmitt, oprávnil skladatele k nadepsání díla symfonií. Večer řídí šéfdirigent brněnských filharmoniků Dennis Russell Davies.

Na druhý festivalový den je připraveno minimalistické oratorium Děti vydry v podání jeho autora, klavíristy Vladimira Martynova, Opus Posth Ensemble a skupiny Huun-Huur-Tu pod uměleckým vedením legendární ruské houslistky Taťjany Grinděnko. „Kvůli komplikacím spojeným s geopolitickou situací a uznáváním různých tipů vakcín nepřijede Akademický sbor Mlada. Vznikne tak vlastně speciální nastudování pro náš festival,“ uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš. Oratorium tvoří protějšek ke Glassově symfonii, posluchači tak mohou srovnat dvě odlišná pojetí minimalismu – o to zajímavější, že Glass i Martynov svěřili sólové party hudebníkům ze sféry world music. Čtyřčlenní Huun-Huur-Tu reprezentují nejznámější žánr tuvinské hudby – hrdelní zpěv původních obyvatel sibiřské tajgy. Při něm dokáže jeden zpěvák zpívat současně dva až tři tóny. Svůj zpěv doprovázejí hrou na tradiční nástroje, takže při vystoupení převádějí zvuky přírody do hudebních obrazů.

Württemberský komorní orchestr (zdroj Filharmonie Brno)
Württemberský komorní orchestr (zdroj Filharmonie Brno)

Třetí festivalový den, tedy neděle, nabídne odpoledne Renesanční moteta jako součást vícesborých nešpor ve svatojakubském kostele, večer pak Württemberský komorní orchestr Heilbron, který zahraje skladby Stravinského, Prokofjeva a Schnittkeho, jehož Concerto grosso č. 3 přednese koncertní mistr Berlínských filharmoniků Noah Bendix-Balgley a Zohar Lerner, který v sedmnácti letech debutoval jako sólista s Izraelskou filharmonií pod vedením Zubina Mehty.

Tradiční francouzské písně 15. – 19. století přiveze do Brna francouzský soubor Le Poeme Harmonique V úterý 5. října představí program Na palácových schodech, se kterým získal mezinárodní renomé a který nadšeně přijímají posluchači a kritici. 

Novákovskou linii festivalu otevře ve středu koncert Jan Novák 100 s výběrem jeho skladeb pro zpěv, sólisty a orchestr, o den později pak klavírní recitál mladého brněnského klavíristy Jakuba Sládka, který mimo jiné zahraje jeho Elegantiae tripudiorum. V pátek pak zazní pět světových premiér skladeb na Novákovu latinskou poezii. „Oba koncerty zaznamenává Český rozhlas Vltava, Sládkův recitál si navíc vybralo Euroradio do své řady Top Young Performers Series,“ upozornil Mikeš.

Oba koncerty předznamenají unikátní víkendový maraton Joannis Novak 100, kdy od sobotního do nedělního dopoledne bude v Brně prakticky nepřetržitě znít Novákova hudba. Připraveny jsou koncerty na netradičních místech, přednášky, besedy, workshop pro děti, projekce Kočáru do Vídně. Při sobotním koncertu v Besedním domě vystoupí také Novákova dcera, klavíristka Dora Nováková-Wilmington a jeho bratranec, operní pěvec Richard Novák.

Novákovskou linku uzavře 15. října světová premiéra inscenace Kočár do Vídně, která vzniká ve spolupráci s Mahenovou činohrou Národního divadla Brno. Ke Kachyňově filmu totiž zkomponoval hudbu právě Novák a orchestr ji bude hrát živě přímo na jevišti.

Vstupenky jsou k dostání ve filharmonickém předprodeji nebo na webu filharmonie, posluchači si mohou sami sestavit takzvaný Festival na míru, tedy pořídit vstupenky na více koncertů se slevou – podle pravidla čím více koncertů, tím větší sleva.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments