Musica Florea bilancuje zahraniční aktivity letošního roku

Orchestr Musica Florea již několik let úzce spolupracuje s polským barokním festivalem Barokowe Eksploracje. V letošním roce se v Szczawnici představil hned třikrát s různými programy – operou Praga nascente da Libussa e Primislao na hudbu A. Vivaldiho, oratoriem Saul G. F. Händela a komponovaným večerem s díly téhož skladatele.
Praga nascente de Libussa e Primislao – Musica Florea 2019 (zdroj MF)

S festivalem Barokowe Eksploracje spolupracuje pražský orchestr Musica Florea již od jeho založení sbormistryní a muzikoložkou Agniezskou Żarskou. Každoročně vyjíždí do lázeňského města Szczawnice na jihu země a představuje zde nově nastudovaná hudebně dramatická díla.

Opera Praga nascente da Libussa e Primislao (O založení Prahy Libuší a Přemyslem), k níž libreto napsal Antonio Denzi, byla poprvé uvedena roku 1734 v tehdejším Sporckově divadle. Původní hudba k dílu se nedochovala, Praga nascente byla nicméně dobově obvyklé pasticcio – opera vytvořená z existujících árií různých skladatelů. Rekonstrukci díla na čistě Vivaldiho hudbu vytvořil Eduardo García Salas po rozsáhlém výzkumu Vivaldiho árií a po konzultacích s předními odborníky na danou problematiku. Právě tuto podobu opery v letošním roce nastudoval i orchestr Musica Florea pod vedením Marka Štryncla, který se rovněž ujal kompozice recitativů. Součástí představení je rovněž baletní scéna tance českých amazonek v choreografii Andrey Miltnerové, režisérky celé inscenace. V polské Szczawnici bylo dílo uvedeno 20. srpna a setkalo se s vřelým přijetím publika.

Na počátku září absolvovala Musica Florea rozsáhlejší zájezd, jehož součástí byly krom dvou koncertů i masterclasses. Nejprve probíhala intenzivní výuka (3. – 5. září), která byla následně korunována dvěma koncerty. Během prvního 8. září zazněly v kostele sv. Adalberta pouze úryvky z oratoria Saul Georga Friedricha Händela, 10. září bylo v kostele sv. Trojice uvedeno dílo celé své šíři.

Poslední letošní polský zájezd proběhl na konci října a spojil koncert s workshopem pro děti. Čeští hudebníci se spojili se svými polskými kolegy, s nimiž tvoří soubor Baroque Collegium 1685 a v Zakopaném v podání orchestru a sboru zazněly v sobotu 25. října úryvky z Händelových oratorií Mesiáš, Saul, Teodora, Ester a Juda Makabejský.

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na