Rekonstrukce Státní opery je u konce

Společnost Hochtief dnes předala vedení Národního divadla (ND) zrekonstruovanou historickou budovu Státní opery Praha. Generální rekonstrukce budovy Státní opery, která stála 1,3 miliardy korun a trvala necelé tři roky, je tak u konce. Po kolaudaci, která začala 5. prosince, nyní Národní divadlo od firmy oficiálně převezme stavbu a do nových prostor se začnou stěhovat umělci. Novinářům to dnes řekl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Státní opera se otevře na začátku ledna.
Státní opera Praha (zdroj SO)

Zhotovitel stavby ke kolaudaci předložil dokumenty o tom, že rekonstrukce se uskutečnila v souladu s předpisy a normami – například revize elektroinstalace, kontrolní zprávy o funkčnosti výtahů a technologických celků, dokumentaci o měření hluku v interiéru a exteriéru, revizi hromosvodů, rozbor vody, protokol z topné a tlakové zkoušky. Podle mluvčího ND Tomáše Staňka byla kontrolována i bezpečnostní opatření, protipožární zařízení či únikové východy. Vyjádřit se museli také zástupci hygienické stanice a památkové péče.

K předání stavby od zhotovitele zpět Národnímu divadlu dojde až po doručení rozhodnutí o kolaudaci. To předpokládáme v nejbližších pracovních dnech,” řekl dnes Staněk. Původně mělo divadlo převzít stavbu dnes, avšak vzhledem k tomu, že není pracovní den, stane se tak podle něho formálně až po víkendu po doručení o kolaudaci do datové schránky.

Komplexnější opravou prošla Státní opera naposledy přelomu 60. a 70. let minulého století. Při nynější generální rekonstrukci dostala například nové jevištní technologie či moderní zkušebny a opravou prošly baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla nová křesla, kterých bude v hledišti 1016, obsahujících individuální titulkovací zařízení. Umělci se do nových prostor začnou stěhovat do konce roku. Ve Státní opeře se již budou konat zkoušky na slavnostní otvírací koncert 5. ledna 2020, jehož program v režii Alice Nellis diváky provede po historii čtyř zdejších operních souborů.

Státní opera se slavnostně otevře 5. ledna, přesně 132 let od svého prvního otevření. Zahajovací operní koncert nazvaný Státní opera v proměnách času (1888-2018) v režii Alice Nellis provede diváky po historii čtyř zdejších operních souborů.

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH. Důvodem byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů a rekonstrukce vzduchotechniky.

Během kolaudace stavaři předložili dokumenty například o revizi elektroinstalace, kontrolní zprávy o funkčnosti výtahů a technologických celků, dokumentaci o měření hluku v interiéru a exteriéru, revizi hromosvodů, rozbor vody či protokol z topné a tlakové zkoušky. Kontrolována byla i bezpečnostní opatření, protipožární zařízení či únikové východy. Ke stavbě se vyjádřili také zástupci hygienické stanice či památkové péče.

Historická budova byla postavená na konci 19. století jako Nové německé divadlo. Státní opera je považována za jeden z nejkrásnějších operních domů v Evropě s vynikající akustikou a bohatou malířskou a sochařskou výzdobou. Budovu Státní opery ND otevře zhruba po třech letech rekonstrukce a přesně 132 let od zahájení jejího provozu.

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na