Sen noci svatojánské Jiřího Trnky po 60. letech a s živou hudbou

K šedesátému výročí uvedení světově proslulého a mnoha cenami ověnčeného loutkového filmu "Sen noci svatojánské" slavného malíře a sochaře Jiřího Trnky připravila společnost JV Classics jeho obnovenou premiéru s živým doprovodem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a sboru pod vedením dirigenta Jana Kučery.
Jiří Trnka: Sen noci svatojanské (zdroj Ticketportal)

Role vypravěče se ujme oblíbený herec Petr Štěpánek, který poetický Kainarův text na motivy stejnojmenné klasiky Williama Shakespeara osobně naživo převypráví. Mluvené slovo se na jevišti dokonale propojí s živou hudbou, aby tak dodalo nesmrtelnému a stále svěžímu Trnkovu mistrovskému dílu další okouzlující dimenzi.  

Projekt představoval od svých počátků pro celý rozsáhlý realizační tým obrovskou výzvu. Velmi náročné přípravy zahrnovaly úpravu partitur slavného tvůrce filmové hudby Václava Trojana i přizpůsobení původního filmu pro uvedení s živým hudebním doprovodem. Ve výsledku se však jedná o zcela unikátní a komplexní zážitek z jednoho z nejvýznamnějších počinů české kinematografie.

Přáním a cílem pořadatelů přitom bylo zprostředkovat hlavně dětem pozapomenutou krásu a poetiku geniálního Jiřího Trnky ve spojení s mistry slova – Shakespearem, Kainarem a Brdečkou, ukázat jim, že i v dnešní době počítačové animace a dalších nekonečných možností, kterými současný animovaný film disponuje, jim má toto nádherné dílo co nabídnout a předat.  

Z projektu vznikne také unikátní studiová nahrávka. Obnovená premiéra se bude konat 24. října 2020 v Kongresovém centru Praha, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a sbor diriguje Jan Kučera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky