Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
S ústupem epidemie koronaviru a s ním spojených opatření se postupně vrací do pohybu i veřejný hudební život. Pojďte se s námi podívat na přehled koncertů otevřených veřejnosti, ale i na pokračování některých online přenosů z domova i ze světa.
Josef Špaček (foto Petra Hajská)

Praha
úterý 16. června provede PKF – Prague Philharmonia program donátorského koncertu v Lobkowiczkém paláci, plánovaný původně na 28. dubna. I tentokrát budou mít návštěvníci příležitost se setkat s odborníky z Lobkowických sbírek a poutavým zastavením nad tématy, která propojují historii se současností. Koncertu bude od 18:00 hodin předcházet přednáška Příběhy umění Lucie Vojtíškové na téma portrétů přelomu 18. a 19. století. Koncert se koná v Císařském sále a na programu bude Serenáda pro smyčce op. 20 Edwarda Elgara, Koncert pro klarinet a orchestr A dur (KV 622) W. A. Mozarta a Symfonie č. 15 D dur Josefa Haydna. Protagonistka tohoto koncertu, přední česká klarinetistka Anna Paulová, laureátka Pražského jara 2015, absolutní vítězka soutěže Nadace Bohuslava Martinů (2016) a semifinalistka soutěže ARD v Mnichově (2019), vystoupila s PKF—Prague Philharmonia jako sólistka poprvé již ve svých 15 letech. Orchestr řídí koncertní mistr Jan Fišer.

V pátek 19. června od 19:30 hodin uvede Komorní orchestr České filharmonie pod vedením koncertního mistra Josefa Špačka v Dvořákově síni Rudolfina koncert významných skladatelů 20. století. Zazní Serenáda pro smyčcový orchestr Krzysztofa Pendereckého, Divertimento pro housle a smyčcový orchestr Igora Stravinského a Simple Symphony Benjamina Brittena.

Brno
Úterý 16. června bude patřit Bachovým kantátám. Od 19:30 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla představí Czech Ensemble Baroque Bachovy kantáty Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 140 a Tönet, ihr Pauken! Erschallet, Trompeten BWV 214. Sólisty večera jsou Romana Kružíková, Pavla Radostová, Lucie Netušilová Karafiátová, Jakub Kubín a Jiří M. Procházka, diriguje Roman Válek.

Ve dnech 17. a 18. června vstoupí do veřejného života i Filharmonie Brno. Třiašedesát hudebníků rozmístěných v hledišti, pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese. Posluchači sedící na pódiu, galerii a na dosah orchestru. Po dlouhé době uslyší posluchači orchestr naživo ve velkém obsazení v programu s názvem Dvořák, Davies, orchestr… a vy. Na programu jsou Maličkosti op. 47 Antonína Dvořáka a následně jeho Symfonie č. 1 c moll op. 3 „Zlonické zvony“ v Daviesově úpravě. Koncerty se konají v Besedním domě od 18:00 hodin.

Olomouc
V pondělí 15. června pořádá od 19:00 hodin Moravské divadlo Olomouc Koncert opery a operety. Na jevišti se spolu setkají zpěváci se členy orchestru. Vedle árií z populárních oper a operet za doprovodu klavíru zazní ukázky z děl klasické hudby v komorním nástrojovém obsazení.

Liberec
Divadlo F. X. Šaldy
uvede v pondělí 15. června od 17:00 hodin další Komorní koncert ve foyer. Účinkuje komorní soubor Dobrá Společnost v obsazení Zuzana Tipková, Marcela Mikolášková, Vladimíra Sanvito, Vilém Valkoun, David B. Minár, Miroslav Tipek a Jan B. Novotný.

Teplice
V pondělí
15. června se v Zahradním domě od 16:30 hodin koná Letní promenádní koncert Severočeské filharmonie Teplice pod taktovkou Charlese Olivieri-Munroe. Zazní díla J. Strausse, J. Brahmse, G. Bizeta či Z. Fibicha.

Ve středu 17. června se koná v Zahradním domě od 19:00 hodin Letní koncert. Zazní Symfonie č. 3 Es dur, op. 55 „Eroica“ Ludwiga van Beethovena, Faunovo odpoledne Clauda Debussyho a Symfonie D dur Jana Václava Huga Voříška. Teplickou filharmonii dirigují Josef Popelka, Alena Jelínková a Václav Dlask.

Pátek 19. června od 16:30 hodin opět zpříjemní Letní promenádní koncert v Zahradním domě. Severočeské filharmonie Teplice zahraje skladby J. Strausse, B. Smetany, J. Suka, A. Chačaturjana a dalších. Diriguje Charles Olivieri-Munroe.

G. Verdi: Maškarní ples – Piotr Beczała – Wiener Staatsoper (foto Michael Pohn)

Koncerty a představení streamované online

Pondělí 15. května
Od 13:00 hodin místního času se posluchači budou moci rozptýlit hrou komorního dvou prominentních klavíristů Andráse Schiffa a Piotra Anderszewského. Newyorská rozhlasová stanice The Greene Space zpřístupní nahrávky z let 2013 a 2014. Zazní hudba J. S. Bacha, L. v. Beethovena a L. Janáčka.

Vídeňská státní opera odvysílá prostřednictvím streamu na svých webových stránkách záznam inscenace opery o třech aktech Giuseppe Verdiho Maškarní ples. V představení z 26. dubna 2016 se v hlavních rolích představí i Piotr Beczała, Dmitri Hvorostovski a Krassimira Stoyanova. Diriguje Jesús López Cobos. Představení je v režii Gianfranca de Bosia.

Ve 13:00 hodin místního času (GTC) nabídne londýnská Wigmore Hall přenos recitálu britské pianistky Imogen Cooper. Na programu je Dvanáct německých tanců D 790 Franze Schuberta a Beethovenovy opusy 110 a 119.

Úterý 16. května
Orchestra of St Lukes Online Festival pokračuje uvedením části svého projektu s názvem Bach at Home. Jak název napovídá bude znít exkluzivně hudba Johanna Sebastiana Bacha. Program bude možné naladit on 12:00 hodin místního času (EST).

Od 14:00 hodin místního času (PDT) se uskuteční další z diskusních setkání s hudbou s Renée Fleming. Umělkyně tak věnuje pozornost průsečíkům mezi uměním, neurovědou a zdravím. Titul nadcházejícího vydání zní Using Music for Health and Wellbeing during COVID-19. Platformou pro vysílání je Facebook.

Slovenská filharmonie zve na klavírní recitál Mateje Arendárika. Koncert proběhne od 19:00 hodin v Koncertní síni Slovenské filharmonie již za přítomnosti publika i v přímém přenosu prostřednictvím profilového kanálu orchestru na Youtube.

Středa 17. května
Belvedere Chamber Music Festival pořádaný každoročně v americkém Memphisu již od roku 2007 odstartuje svůj letošní ročník koncertem hudby dvacátého století. Koncert, stejně tak jako celý letošní ročník festivalu, proběhne online od 19:00 hodin místního času.

Pravidelná středeční série živých streamovaných rozhovorů pořádaných Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK pokračuje od 18:15 hodin setkáním s herci Ondřejem Brouskem a Janem Cinou. Hudbou diskusi doprovodí perkusionisté Junko Honda a Lubor Krása.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat