V Praze začíná festival České doteky hudby

Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou maďarského dirigenta Zsolta Hamara dnes, 16. prosince 2019, zahájí 21. ročník mezinárodního hudebního festivalu České doteky hudby. Koncert se koná na Pražském hradě, v den narození Ludwiga van Beethovena, k předsednictví České republiky visegrádské čtyřce, k 30. výročí demokracie a 15. výročí členství ČR v EU. Závěrečný koncert se uskuteční 6. ledna v zásadní den české státnosti, v den podpisu Tříkrálové deklarace v Obecním domě v roce 1918.
Marius Stravinsky (zdroj FB)

Slavnostní úvod dnes nabídne díla autorů středoevropského regionu v podání špičkových interpretů téže oblasti. Těžištěm budou meditativní Dvořákovy Biblické písně v podání slovenského pěvce Gustáva Beláčka, Wieniavského koncert zahraje polská houslová hvězda Maria Wloszczowská. Večer orámují dvě orchestrální skladby, Dvořákův Karneval a Lisztův Prometheus.

České doteky hudby nabídnou na pěti místech v Praze devět hudebních večerů. Přehlídku 6. ledna zakončí dirigent Marius Stravinsky, prasynovec skladatele Igora Stravinského. Britský dirigent Stravinsky původem z Kazachstánu se v Praze představí poprvé a uvede Čajkovského Symfonii č. 7 a symfonickou baladu Vojevoda v cyklu Ruské hudební klenoty. Vystoupí v Obecním domě společně se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy. Jiné hudebníky na festivalu doprovodí Janáčkova filharmonie Ostrava, Karlovarský symfonický orchestr a další.

Součástí programu budou i pěvecké sbory. V Zrcadlové kapli Klementina se představí polský Silesian quartet s klavíristkou Veronikou Böhmovou, harfistkou Klárou Bábelovou a klarinetistou Martinem Adámkem. Chlapecký pěvecký sbor Wiener Sängerknaben pak v Rudolfově galerii na Pražském hradě zakončí své předvánoční evropské turné. Na koncertě uvedou tvorbu skladatelů Michaela Haydna, Roberta Schumanna a dalších.

Trvalým dramaturgickým záměrem Českých doteků hudby je vyhledávání zajímavých, běžně neuváděných titulů a také zařazování děl českých skladatelů. Festival každoročně navštíví více než 12.000 posluchačů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky