Musica Florea nabídne duchovní árie českého klasicismu

Ansámbl Musica Florea každoročně nabízí cyklus koncertů po celé České republice. Do letošního ročníku vstoupí s programem Lesk virtuozity duchovních árií českého klasicismu, který zazní v únoru hned třikrát: v Karlových Varech 25. února, v Brně 26. února a v Praze 27. února. Sólistou a hostem bude přední český barytonista Roman Janál.

Musica Florea (zdroj Musica Florea, foto Petr Dyrc)
Musica Florea (zdroj Musica Florea, foto Petr Dyrc)

Program koncertu nabídne duchovní árie českých skladatelů druhé poloviny 18. století, z nichž mnohé zazní jako novodobé premiéry. Originální rukopisy těchto hudebních pokladů jsou uloženy v Českém muzeu hudby v Praze. „Ačkoliv se jedná o duchovní skladby, jsou nabité virtuozitou, která posluchače jistě překvapí i uchvátí, současně jsou důmyslně propracované po harmonické i formální stránce,“ láká na koncert umělecký vedoucí souboru Marek Štryncl.

Posluchačům se představí české země 18. století jako křižovatka klasicistní hudební Evropy, lépe řečeno Evropanů. Uslyší hudbu Dittersdorfa, jeho žáka Vaňhala, Brixiho a v neposlední řadě díky filmu Il Boemo populárního Myslivečka. Ti všichni určitou část svého života prožili v českých zemích. Převahu budou mít skladby Jana Křtitele Vaňhala.

Hudebnímu cyklu Musica Florea Bohemia 2023 dominují dvě letní scénická představení ve dvoraně HAMU pod širým nebem: Sub olea pacis et palma virtutis Jana Dismase Zelenky a Lékař oční Vojtěcha Matyáše Jírovce. Za zmínku stojí i to, že bude dokončen mnohaletý projekt provádění a nahrávání Dvořákových symfonií v autentickém podání na romantické nástroje.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments