Musica Florea zahraje v Teplicích a Olomouci J. K. Vaňhala a jeho přátele

Musica Florea se vrací do Teplic a do Olomouce s koncertem z díla J. K. Vaňhala a jeho současníků. Některé jeho skladby přivedl orchestr Musica Florea k životu minulý rok, koncertní program pak oživil do nové podoby v lednu letošního roku a stále jej obměňuje. Kromě Vaňhalových skladeb zařadil tentokrát ukázky z díla Leopolda Koželuha a Františka Ignáce Tůmy. Koncert v Teplicích se uskuteční v pondělí 22. července v Zahradním domě u lázeňského parku, koncert v Olomouci v úterý 23. července ve Vlastivědném muzeu v Sále Václava III., po oba večery od 19 hodin. S orchestrem opět vystupuje Petra Mětejová, virtuózní hráčka na hammerklavier.
Musica Florea v premiérovém koncertu z díla J. K. Vaňhala v Klementinu (zdroj Musica Florea 2018)

Velké množství koncertů českého klasicismu čeká ještě na své znovuobjevení. Jedná se o skladatele, o kterých samotní hudebníci nemají ani tušení. Ani Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813) není všeobecně známou osobností. Přitom působil kromě domácí půdy i ve Vídni, kde se stal členem „hvězdného kvarteta“, v němž hrál na violoncello spolu s W. A. Mozartem, J. Haydnem a K. Dittersdorfem. Působil či navštívil mnoho italských měst (Benátky, Boloň, Ferrera, Florencie, Neapol) a zkomponoval řadu děl, zejména z oblasti duchovní hudby.

Vaňhal za svého života napsal kolem 73 symfonií, více než 100 smyčcových kvartetů a přes 58 mší. Tímto ale výčet jeho tvorby zdaleka nekončí. Po jeho smrti jeho dílo upadlo v zapomnění, ale v průběhu 20. století se opět stalo velmi populárním, za nejvýznamnější Vaňhalovy hudební počiny jsou považovány jeho instrumentální koncerty. V zahraničí je v současnosti Vaňhal paradoxně mnohem známější než u nás, jeho symfonie se začínají systematicky nastudovávat a nahrávat. Vaňhalova u nás Musica Florea také vrací k životu. Zdrojem pro výzkum notových zápisů jsou české archivy (Želiv, Osek), převážná část je pak uložena v Českém muzeu hudby v Praze.

Dnes jsou posluchači znovu objevováni čeští skladatelé mozartovské éry, kteří se do dějin české hudby nesmazatelně vryli. Poučená interpretace, která přihlíží k dobovým zvyklostem, nástrojům a způsobu provedení pak dokáže připravit autentický zážitek a ukázat, že jejich hudba je stále moderní a živá.

J. K. Vaňhal a jeho přátelé – program koncertu

Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813): SINFONIA f moll
Leopold Koželuh (1747–1818): Concerto in D pro hammerklavier a orchestr
František Ignác Tůma (1704–1774): Sonata pro dva lesní rohy a smyčce
Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813): SINFONIA c moll

Sólisté:
Petra Matějová – hammerklavier
Jana Švadlenková, Jiří Tarantík – přirozené lesní rohy

Musica Florea, dirigent – Marek Štryncl

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat