Začíná světová pěvecká soutěž Operalia, poprvé se koná v Praze

V Praze dnes začíná světová soutěž Operalia, která vyhledává mladé talentované operní pěvce. Soutěž založil v roce 1993 Plácido Domingo, v Praze se uskuteční poprvé. Prestižní klání operních talentů z celého světa bude šest dní hostit Národní divadlo. Čtyřicet vybraných soutěžících včetně české sopranistky Zdislavy Bočkové čekají tři kola, která jsou přístupná veřejnosti. Deset nejlepších se utká v pátečním finále.
Plácido Domingo (foto archiv soutěže Operalia)

Do soutěže posílají každý rok přihlášky stovky uchazečů všech hlasových kategorií. Šanci soutěžit před porotou deseti operních profesionálů dostává 40 nejlepších z nich. V minulosti v soutěži uspěli třeba tenoristé José Cura a Rolando Villazón či sopranistky Olga Pereťjaťková a Sonja Jončevová.

První ročník soutěže se uskutečnil v Paříži a od té doby cestuje světem. Loni se soutěž konala v Teatro Nacional de Sao Carlos v Lisabonu. Letos se mezi přední světové kulturní metropole, které pěveckou soutěž přivítaly, zařadí Praha. Národnímu divadlu a spolku Domingo-Mozart-Prague se podařilo soutěž získat v návaznosti na dlouholetou spolupráci s Domingem. V roce 2017 se například uskutečnilo mimořádné představení k výročí 250 let od premiéry opery Don Giovanni ve Stavovském divadle, další mimořádné představení se konalo letos v lednu k Mozartovým narozeninám.

S Operalií mají zkušenosti zatím dva Češi. Basbarytonista Boris Prýgl v soutěži předloni získal Cenu Birgit Nilssonové, do semifinále v Lisabonu se loni probojoval tenorista Petr Nekoranec. Letošní česká zástupkyně v soutěži Zdislava Bočková vystudovala Konzervatoř v Brně. Je laureátkou řady mezinárodních soutěží, vystoupila v několika rolích v rámci Mezinárodního festivalu Janáček Brno. V sezoně 2017/2018 se stala členkou Operního studia Teatro Lirico Sperimentale v italském Spoletu.

Vstupenky na dnešní, pondělní a úterní vystoupení soutěžících ve čtvrtfinále a na páteční finále je možné koupit v předprodeji v pokladnách a na webu Národního divadla. Soutěžící budou vystupovat za doprovodu piana, diváci nemají po jejich vystoupení tleskat. Mezi vystoupeními je možné opouštět a vracet se do sálu. V porotě budou například umělečtí ředitelé Metropolitní opery v New Yorku, Royal Opera House v Londýně, Teatro Real v Madridu nebo Národní pařížské opery.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat