Začíná světová pěvecká soutěž Operalia, poprvé se koná v Praze

V Praze dnes začíná světová soutěž Operalia, která vyhledává mladé talentované operní pěvce. Soutěž založil v roce 1993 Plácido Domingo, v Praze se uskuteční poprvé. Prestižní klání operních talentů z celého světa bude šest dní hostit Národní divadlo. Čtyřicet vybraných soutěžících včetně české sopranistky Zdislavy Bočkové čekají tři kola, která jsou přístupná veřejnosti. Deset nejlepších se utká v pátečním finále.
Plácido Domingo (foto archiv soutěže Operalia)

Do soutěže posílají každý rok přihlášky stovky uchazečů všech hlasových kategorií. Šanci soutěžit před porotou deseti operních profesionálů dostává 40 nejlepších z nich. V minulosti v soutěži uspěli třeba tenoristé José Cura a Rolando Villazón či sopranistky Olga Pereťjaťková a Sonja Jončevová.

První ročník soutěže se uskutečnil v Paříži a od té doby cestuje světem. Loni se soutěž konala v Teatro Nacional de Sao Carlos v Lisabonu. Letos se mezi přední světové kulturní metropole, které pěveckou soutěž přivítaly, zařadí Praha. Národnímu divadlu a spolku Domingo-Mozart-Prague se podařilo soutěž získat v návaznosti na dlouholetou spolupráci s Domingem. V roce 2017 se například uskutečnilo mimořádné představení k výročí 250 let od premiéry opery Don Giovanni ve Stavovském divadle, další mimořádné představení se konalo letos v lednu k Mozartovým narozeninám.

S Operalií mají zkušenosti zatím dva Češi. Basbarytonista Boris Prýgl v soutěži předloni získal Cenu Birgit Nilssonové, do semifinále v Lisabonu se loni probojoval tenorista Petr Nekoranec. Letošní česká zástupkyně v soutěži Zdislava Bočková vystudovala Konzervatoř v Brně. Je laureátkou řady mezinárodních soutěží, vystoupila v několika rolích v rámci Mezinárodního festivalu Janáček Brno. V sezoně 2017/2018 se stala členkou Operního studia Teatro Lirico Sperimentale v italském Spoletu.

Vstupenky na dnešní, pondělní a úterní vystoupení soutěžících ve čtvrtfinále a na páteční finále je možné koupit v předprodeji v pokladnách a na webu Národního divadla. Soutěžící budou vystupovat za doprovodu piana, diváci nemají po jejich vystoupení tleskat. Mezi vystoupeními je možné opouštět a vracet se do sálu. V porotě budou například umělečtí ředitelé Metropolitní opery v New Yorku, Royal Opera House v Londýně, Teatro Real v Madridu nebo Národní pařížské opery.

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na