Musica Florea zahraje v Teplicích a Olomouci J. K. Vaňhala a jeho přátele

Musica Florea se vrací do Teplic a do Olomouce s koncertem z díla J. K. Vaňhala a jeho současníků. Některé jeho skladby přivedl orchestr Musica Florea k životu minulý rok, koncertní program pak oživil do nové podoby v lednu letošního roku a stále jej obměňuje. Kromě Vaňhalových skladeb zařadil tentokrát ukázky z díla Leopolda Koželuha a Františka Ignáce Tůmy. Koncert v Teplicích se uskuteční v pondělí 22. července v Zahradním domě u lázeňského parku, koncert v Olomouci v úterý 23. července ve Vlastivědném muzeu v Sále Václava III., po oba večery od 19 hodin. S orchestrem opět vystupuje Petra Mětejová, virtuózní hráčka na hammerklavier.
Musica Florea v premiérovém koncertu z díla J. K. Vaňhala v Klementinu (zdroj Musica Florea 2018)

Velké množství koncertů českého klasicismu čeká ještě na své znovuobjevení. Jedná se o skladatele, o kterých samotní hudebníci nemají ani tušení. Ani Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813) není všeobecně známou osobností. Přitom působil kromě domácí půdy i ve Vídni, kde se stal členem „hvězdného kvarteta“, v němž hrál na violoncello spolu s W. A. Mozartem, J. Haydnem a K. Dittersdorfem. Působil či navštívil mnoho italských měst (Benátky, Boloň, Ferrera, Florencie, Neapol) a zkomponoval řadu děl, zejména z oblasti duchovní hudby.

Vaňhal za svého života napsal kolem 73 symfonií, více než 100 smyčcových kvartetů a přes 58 mší. Tímto ale výčet jeho tvorby zdaleka nekončí. Po jeho smrti jeho dílo upadlo v zapomnění, ale v průběhu 20. století se opět stalo velmi populárním, za nejvýznamnější Vaňhalovy hudební počiny jsou považovány jeho instrumentální koncerty. V zahraničí je v současnosti Vaňhal paradoxně mnohem známější než u nás, jeho symfonie se začínají systematicky nastudovávat a nahrávat. Vaňhalova u nás Musica Florea také vrací k životu. Zdrojem pro výzkum notových zápisů jsou české archivy (Želiv, Osek), převážná část je pak uložena v Českém muzeu hudby v Praze.

Dnes jsou posluchači znovu objevováni čeští skladatelé mozartovské éry, kteří se do dějin české hudby nesmazatelně vryli. Poučená interpretace, která přihlíží k dobovým zvyklostem, nástrojům a způsobu provedení pak dokáže připravit autentický zážitek a ukázat, že jejich hudba je stále moderní a živá.

J. K. Vaňhal a jeho přátelé – program koncertu

Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813): SINFONIA f moll
Leopold Koželuh (1747–1818): Concerto in D pro hammerklavier a orchestr
František Ignác Tůma (1704–1774): Sonata pro dva lesní rohy a smyčce
Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813): SINFONIA c moll

Sólisté:
Petra Matějová – hammerklavier
Jana Švadlenková, Jiří Tarantík – přirozené lesní rohy

Musica Florea, dirigent – Marek Štryncl

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na