Na břehu Vltavy se rozléhal potlesk opeře Národního divadla

Stovky lidí včera v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla. Další posluchači se připojili z projíždějících lodiček. Orchestry Národního divadla a Státní opery se spolu se sólisty představili na otevřené palubě lodi Bella Bohemia operní repertoár první české scény. Na několika místech zazněla díla Georgese Bizeta, Gioacchina Rossiniho, Bedřicha Smetany, Georga Friedricha Händela a Julia Fučíka. Z paluby lodi zazpívali Alžběta Poláčková, Aleš Briscein nebo Svatopluk Sem.
Národní na vodě (foto Národní divadlo)
Národní na vodě (foto Národní divadlo)

“Myslím že nápad Národního divadla udělat koncert z lodi je bezvadný. Tímto se k hudbě dostane spousta lidí, kteří jdou náhodou kolem, zaujme je, jak hrajeme a zpíváme, a pak třeba přijdou i do divadla. Beru to i jako takovou oslavu znovuzrození kultury po tom covidovém roce. Na lodi jsem ještě nezpívala a jsme zvědavá na akustiku,” řekla před koncertem Alžběta Poláčková.

Loď s hudebníky na palubě vyplula z blízkosti Národního divadla a na své první zastávce mezi Střeleckým ostrovem a Kampou začala s hudební produkcí. Mezi prvními skladbami Poláčková zazpívala slavnou árii z Dvořákovy Rusalky Měsíčku na nebi. Aleš Briscein připojil Pucciniho Nessun dorma z opery Turandot a Svatopluk Sem mimo jiné zazpíval árii Votre toast z Bizetovy Carmen.

“Je to něco ojedinělého, co se asi v době Národního divadla ještě neuskutečnilo. Je úžasné se po té šílené covidové době trošku přiblížit lidem, když ještě úplně nemohou do divadla. Sednou si na břehy a podívají se na něco zajímavého. Pro mě je to asi jedno z nejatraktivnějších míst, kde jsem kdy zpíval,” sdělil Sem.

Další hudební plavba je plánována na 26. června. Program jednotlivých večerů se bude lišit. Pro druhý termín sestavil program hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens. I zde půjde o slavná díla, tentokrát spíše z pera světových autorů. Zájemci se mohou těšit na La donna è mobile z Rigoletta, Triumfální pochod z Aidy, Libiamo z Traviaty a další operní hity Giuseppe Verdiho a dalších autorů. Místo, kde loď v tomto termínu zastaví, bude jen jedno: mezi Střeleckým ostrovem a Kampou v prostoru poblíž mostu Legií. Na pražských ostrovech se bude totiž ve stejném termínu konat multižánrový festival United Island a hudební loď Národního divadla bude součástí celého programu. Na zastávce se hudebníci se sólisty Janou Siberou a Martinem Šrejmou představí mezi 20:00 a 20:30.

Loď Bella Bohemia je ekologickým plavidlem na elektrický pohon, jeho provoz tak živou hudební produkci nebude narušovat. Záštitu nad akcí převzali ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. V případě nepříznivého počasí se však akce konat nebudou, upozornili organizátoři.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments