Na co se můžeme těšit na letošním festivalu Opera Schrattenbach?

Během deseti večerů 17. ročníku hudebního festivalu Opera Schrattenbach, který se koná od 7. listopadu do 8. prosince 2022 v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci, představí přední interpreti ze Slovinska, Velké Británie a České republiky pět operních inscenací, čtyři koncertní programy a projekci tvůrčí fotografie s hudebním doprovodem.
Opera Schrattenbach (zdroj Opera Schrattenbach)
Opera Schrattenbach (zdroj Opera Schrattenbach)

Letošní ročník nese podtitul reSTART a je ve znamení životního jubilea Tomáše Hanzlíka, zakladatele festivalu Opera Schrattenbach, hudebního skladatele a uměleckého vedoucího Ensemble Damian. V rámci retrospektivy zazní dvě Hanzlíkovy oceněné opery Voda a vzduch (23. listopadu) a L´Arianna (10. listopadu), kterou komponoval společně s Vítem Zouharem. Pod názvem Aristomene Messenio (21. listopadu) se skrývají ukázky z nerealizovaných operních projektů z posledních dvou let. Koncertní řada letošního ročníku festivalu přinese dále souborná provedení Hanzlíkových klavírních trií (7. listopadu) v interpretaci Petry Matějové – kladívkový klavír, Jana Hádka – housle a Heleny Matyášové – violoncello. Soubor Barocco sempre giovane provede souborně Hanzlíkova concerta grossa (8. listopadu).

Festival Opera Schrattenbach představí v Olomouci dvě další operní novinky. V české premiéře provede Slovenian Chamber Music Theatre, pěvkyně Katja Konvalinka a performerka Sanja Neškovič Preškin, společně s autory Davidem Ryanem, Vítem Zouharem a Roccem operní projekt I-ME (8. prosince), který je pokračováním operní série ECHO-Metamorphoses. Další operou roku 2022, která zazní na festivalu je Sara´smile. V režii slovinského režiséra Rocc a s videem Lukáše Medka ji provedou její autoři Sára Medková, Ivo Medek a Vít Zouhar.

Konstantou koncertní řady festivalu Opera Schrattenbach je vystoupení souboru MoENS (16. listopadu), který letos přiveze skladby Miroslava Pudláka, Kamila Doležala, Hanuše Bartoně, Michala Nejtka a Jiřího Lukeše. Kompoziční novinky představí také soubor Cantores virtuosi, který tvoří sopranistka Markéta Israel Večeřová, pianista Martin Smutný a flétnista Vít Janečka. Obě festivalové řady, operní a koncertní, znovu i letos propojí Jan Flaška se svou projekcí vrcholů současné tvůrčí fotografie, nazvaná Fotojatka (25. listopadu).

Festival pořádá Tvůrčí centrum Olomouc, z. s., ve spolupráci s Ensemble Damian, z. s., a Katedrou hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci za finanční podpory Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a Ministerstva kultury ČR. Vstup na všechny produkce festivalu je volný.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments