Na festivalu Opera 2015 uspělo liberecké Divadlo F. X. Šaldy

Čestnou cenu kritiků za nejlepší inscenaci dvanáctého ročníku festivalu hudebního divadla Opera 2015 získalo liberecké Divadlo F. X. Šaldy za operu Josefa Bohuslava Foerstera Eva. Cenu diváků za nejlepší představení si odnesli zástupci Slezského divadla Opava za inscenaci opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa.Divadlo F. X. Šaldy Liberec uspělo i v minulém ročníku, kdy obdrželo Čestnou cenu kritiků za nejlepší inscenaci jedenáctého ročníku pro operu Julese Masseneta Don Quichotte.

Za výjimečné festivalové výkony cenu v podobě skleněného artefaktu, takzvané Libušky, dále získala Jitka Zerhauová za interpretaci Madame de Croissy v Poulencově opeře Dialogy karmelitek v nastudování Státního divadla Košice. Cenu Výboru Jednoty hudebního divadla za významný počin v oblasti hudebního divadla získal Robert Jindra a jeho tým za vedení opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Jindra loni odstoupil z funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla v Praze, u souboru působí jako hostující dirigent. Údajně rezignoval kvůli neshodám s uměleckým ředitelem Opery Národního divadla Petrem Kofroněm.

Cena ředitelky festivalu byla udělena Moravskému divadlu Olomouc za inscenaci opery Viktora Ullmanna Pád Antikrista. „Nebylo to jednoduché, festival byl nabitý, vážím si mnoha inscenací, které na festivalu zazněly. Pro oceněné jsem se rozhodla pro odvahu, s jakou tento extrémně náročný projekt realizovali na scéně regionálního divadla,“ uvedla ředitelka festivalu Lenka Šaldová. Ceny budou předány na jevištích příslušných divadel.

Přehlídka reprezentativních inscenací všech českých a moravských profesionálních operních souborů Opera 2015 se uskutečnila ve dnech 22. ledna až 21. února v Praze. Každé dva roky zde prezentují své nejlepší inscenace operní soubory z celé České republiky. Tentokráte program doplnily i všechny tři slovenské profesionální operní soubory. Festivalová představení navštívilo celkem přes devět tisíc diváků, o dva a půl tisíce více než před dvěma lety. Ředitelka Šaldová upozornila, že tehdy bylo méně představení, takže zájem zůstal přibližně stejný.

Letos se představení hrála na scénách Národního divadla, v La Fabrice, v Divadle Komedie, v Divadle Hybernia a v Českém muzeu hudby, doprovodné programy se uskutečnily též v Divadle Na Prádle a v kině Aero. Poprvé získal festival mezinárodní charakter – zúčastnily se ho všechny tři stálé operní soubory ze Slovenska: Slovenské národní divadlo z Bratislavy, Štátna opera Banská Bystrica a Štátne divadlo Košice.

Foto Ludvík Grym

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments