Na koncertě Pražského filharmonického sboru zazní vítězné skladby
Pražský filharmonický sbor na svém koncertě 6. února v pražském kostele sv. Šimona a Judy uvede ve světové premiéře tři skladby, které zvítězily v mezinárodní skladatelské soutěži Pražského filharmonického sboru na podporu soudobé sborové tvorby. Jedná se o skladbu Beatrice Barazzoni pro ženský sbor s názvem An die Nacht a dvě kompozice pro smíšený sbor, Žalm 57 mladého českého skladatele Martina Klusáka a Spring Passes Ivana Božičeviće z Chorvatska. Ve druhé části večera zazní Milostné písně – Valčíky Johannese Brahmse. Za Pražský filharmonický sbor o tom informovala Kristina Maixnerová.Za přítomnosti autorů bude premiérové skladby interpretovat Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Do soutěže dorazilo přes sto padesát skladeb z celého světa.
Mezinárodní skladatelskou soutěž vyhlásil Pražský filharmonický sbor s cílem podnítit soudobé autory ke komponování sborové tvorby. Soutěžní skladby na text v libovolném jazyce pro ženský, mužský nebo smíšený sbor a cappella (případně s komorním instrumentálním doprovodem) musely splnit několik podmínek – neměly přesahovat délku deset minut, nesměly být starší pěti let a nesměly být již oceněny a veřejně provedeny. Vítěze vybrala odborná porota složená z Ivana Kurze, Ivany Loudové, Václava Riedlbaucha a sbormistra Miroslava Košlera.
Mladý český skladatel Martin Klusák našel inspiraci pro svůj Žalm 57 ve středověké a renesanční hudbě. „Skladba určená smíšenému sboru a capella se mimo jiné vyznačuje originálním přístupem k deklamaci zpěvního textu a také působivou prací se zvukem a charakterem jednotlivých hlasových skupin.” upřesnil Lukáš Vasilek, hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru, a také autor myšlenky vyhlásit Mezinárodní skladatelskou soutěž.
Kompozice V noci (An die Nacht) italské autorky Beatrice Barazzoni je určena ženskému sboru a capella, chorvatský skladatel Ivan Božičević zvítězil se skladbou Jaro odlétá (Spring Passes) pro smíšený sbor a čtyřruční klavír.
Posluchačsky náročnou první polovinu koncertu vyváží v jeho druhé části Milostné písně – Valčíky německého skladatele Johanesse Brahmse, rozsáhlý cyklus osmnácti skladeb pro sóla, smíšený sbor a čtyřruční klavír.
Pražský filharmonický sbor svoji činnost zahájil v roce 1935 pod vedením zakladatele Jana Kühna jako Sbor Radiojournalu Praha, později jako Český pěvecký sbor. Pravidelně vystupuje na festivalech v Bregenzu a Sankt Gallen. Svoji první nahrávku uskutečnil v roce 1952 (Dvořákovo Stabat Mater s Českou filharmonií a Václavem Talichem). Od té doby natočil více než sto titulů pro řadu světových firem. Na podzim 2012 vydal Pražský filharmonický sbor profilové CD se sborovými skladbami Leonarda Bernsteina, Zoltána Kodálye a Leoše Janáčka. Pražský filharmonický sbor, který je příspěvkovou organizací, má v současné době přibližně sedm desítek členů.
Foto archiv Pražského filharmonického sboru
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]