Na lepší akustiku si liberecké divadlo ještě počká

Historická budova libereckého divadla F. X. Šaldy nebude mít po skončení letošních oprav lepší akustiku, jak se původně očekávalo. V soutěži se nepodařilo najít firmu, která by potřebné úpravy provedla. Nové výběrové řízení chce divadlo vypsat na podzim. ČTK to řekla jeho ředitelka Jarmila Levko.
Budova Divadla F. X. Šaldy v Liberci

„Doufáme, že když začneme s předstihem, tak firmu seženeme a realizujeme úpravy příští léto,“ uvedla ředitelka. Divadlo chce strhnout textilní tapety v jevišti, protože pohlcují zvuk. Původně byly v novorenesanční budově z roku 1883 štuky, které zvuk odrážely. Cílem je vrácení původní stavu.

Stržení tapet a vyštukování si vyžádá odhadem asi 4,4 milionu korun. Náklady zaplatí divadlo z dotace od Libereckého kraje. Krajští zastupitelé na posledním zasedání odsouhlasili, že divadlo může dotaci čerpat v příštím roce. Podle ředitelky divadla ale ještě musí prověřit, zda se práce stihnou v létě. „Protože my nemůžeme dvakrát za sebou zavřít divadlo na déle než na dva měsíce,“ uvedla Levko.

Letos je divadlo zavřené od začátku června kvůli modernizaci topení a klimatizace za bezmála 23,5 milionu korun. Znovu otevřít by se mělo po pěti měsících na začátku listopadu. Podle ředitelky práce postupují zatím podle harmonogramu. „Kolaudace by měla proběhnout v říjnu. My doufáme, že už na konci října bychom mohli zkoušet, takže jsem optimista,“ řekla Levko. Divadlo novou vzduchotechniku i topení potřebuje. „Kdo do divadla chodí často, tak ví, že je tam téměř nedýchatelno, protože vzduchotechnika prakticky nefunguje. A topení je velmi staré, takže někde je vedro, někde zase zima, třeba v orchestřišti,“ uvedla již dříve Levko.

Uzavření divadla má vliv na účinkování všech tří jeho souborů. Činoherní bude na podzim častěji hrát v libereckém Malém divadle, opera a balet bude více cestovat. Baletní soubor se 20. září vydá na zhruba dva týdny do Indie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat