Na Mezinárodní hudební soutěž Pražského jara přijede na sto mladých hudebníků z celého světa

Do prvního kola Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara v oboru viola vybrala soutěžní komise 44 mladých hudebníků ze sedmnácti zemí. Do Prahy dostává pozvánku také 46 soutěžících v oboru trombon, kteří pocházejí z dvaceti zemí. Nejvíce kandidátů v oboru viola je z Číny, až jedenáct. V případě trombonu mají nejsilnější zastoupení Česká republika a Německo, shodně po šesti.
Finálové kolo 73. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, 14. května 2022 – Yung-Yuan Chiang, Lilian Lefebvre, Anna Sysová (foto Ivan Malý)
Finálové kolo 73. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, 14. května 2022 – Yung-Yuan Chiang, Lilian Lefebvre, Anna Sysová (foto Ivan Malý)

Soutěžní komise v oboru viola ve složení Kristina Fialová, Petr Holman, Pavel Nikl, Jan Pěruška a Karel Untermüller na základě zaslaných nahrávek anonymně posuzovala interpretaci skladeb Johanna Sebastiana Bacha a Friedricha Hermanna. „Jedna z nejvýznamnějších světových soutěží poprvé otevřela brány violistům z celého světa. Během poslechu audionahrávek jsme slyšeli opravdu výjimečné výkony a já se moc těším, až tyto violisty uslyšíme naživo v Praze. Je naprosto zřejmé, že mladá nastupující generace violistů bude velmi silná a že se o budoucnost našeho nástroje nemusíme bát,“ říká Kristina Fialová, která rovněž zasedne v mezinárodní porotě pro květnová kola.

V případě trombonu zaslali kandidáti nahrávku své interpretace díla Ferdinanda Davida. Komise pak pracovala ve složení Robert Kozánek, Lukáš Moťka, Jiří Novotný, Stanislav Penk a Josef Šimek.

Veřejná část soutěže se uskuteční od 7. do 14. května 2023 v Praze. Finálové kolo v oboru viola je naplánováno na sobotu 13. května 2023 v Rudolfinu, kdy Filharmonii Hradec Králové povede Robert Kružík. Finále trombonu se uskuteční v neděli 14. května 2023 v Obecním domě s PKF – Prague Philharmonia a dirigentem Ondřejem Vrabcem.

Předsedou violové poroty je Antoine Tamestit (Francie) a členy Kristina Fialová (ČR), Garth Knox (Irsko), Pavel Nikl (ČR), Cynthia Phelps (USA), Lars Anders Tomter (Norsko) a Tabea Zimmermann (Německo).

Porotě v oboru trombon předsedá Zdzisław Stolarczyk (Polsko) a členy jsou Zoltán Kiss (Maďarsko), Robert Kozánek (ČR), Fabrice Millischer (Francie), Lukáš Moťka (ČR), Oliver Siefert (Německo) a Jeremy Wilson (USA).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments