Na posledním symfonickém koncertu libereckého divadla zahraje klarinetista Aleš Tvrdík

Orchestr Divadla F. X. Šaldy v Liberci připravuje poslední symfonický koncert sezony na 31. května a nabídne méně uváděné skladby v zajímavé dramaturgii. V hudebním nastudování László Kovácse zazní skladby dvou německých raných romantiků a dvou maďarských skladatelů 20. století, Webera, Mendelssohna, Weinera a Kodályho. V průběhu večera se v sólovém koncertu představí klarinetista Aleš Tvrdík.

Aleš Tvrdík (foto Karel Kašák)
Aleš Tvrdík (foto Karel Kašák)

„Na koncert v libereckém Divadle F. X. Šaldy se velmi těším, jelikož již několik let jsem členem operního orchestru. Weberův koncert f-moll mě provází již od dob studií na Pražské konzervatoři a zahrát si ho za doprovodu symfonického orchestru složeného z mých kolegů bude pro mě velkým hudebním svátkem,“ říká klarinetista Aleš Tvrdík.

Velmi zajímavý program připravil liberecký divadelní orchestr, kterým uzavře cyklus pravidelných symfonických koncertů této sezony. Koncert otevře Serenáda f-moll maďarského skladatele a pedagoga Leó Weinera. Ten proslul především jako pedagog, který vychoval desítky vynikajících hudebníků a skladatelů. V jeho skladbách se mu podařilo originálním způsobem syntetizovat tradici Schumanna a Mendelssohna s jazykem evropské a maďarské hudby své doby. Představí se také sólista Aleš Tvrdík, který zahraje Koncert pro klarinet a orchestr č. 1 Carla Marii von Webera.

Druhou polovinu večera otevře orchestrální suita Sen noci svatojánské Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Její předehru, kterou skladatel zkomponoval teprve ve svých sedmnácti letech, dobový muzikolog George Grove označil za „největší div rané zralosti, jaký kdy svět viděl“. Závěrečnou částí suity je pak slavný Svatební pochod. Koncert uzavřou Tance z Galanty Zoltána Kodályho, které vychází z lidové hudby oblasti Galanty, kde Kodály prožil značnou část svého dětství. Inspirací mu byly jednoznačně „verbuňky“, ze kterých se na počátku 19. století stala maďarská lidová tradice.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments