Symfonický orchestr Českého rozhlasu představil program na 96. sezonu

Do nové éry vstoupí rozhlasoví symfonikové od září 2022, kdy se jejich uměleckého vedení ujme Petr Popelka. Post hlavního hostujícího dirigenta zaujme u SOČRu nově Robert Jindra.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)
Symfonický orchestr Českého rozhlasu (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)

„Je pro mě velikou ctí se stát součástí dlouhé historie Symfonického orchestru Českého rozhlasu, orchestru, který tak neodmyslitelně patří ke špici české kultury. Evropská tradice rozhlasových hudebních těles je něco, na co můžeme být pyšní a co si zaslouží, aby bylo neustále rozvíjeno a udržováno, jako důležité kulturní dědictví! SOČR je ansámbl plný skvělých muzikantů, orchestr na světové úrovní a nesmírně se těším na všechny naše společné koncerty i koncerty všech hostujících umělců, kdy budeme hudební zážitky sdílet s naším publikem.” řekl šéfdirigent orchestru Petr Popelka.

„Na nového šéfdirigenta i hlavního hostujícího dirigenta se osobně velmi těším“, uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a na adresu koncertů počínající sezony dále poznamenal: „Jsem velmi rád, že přes mnohé překážky a omezení se Symfonickému orchestru Českého rozhlasu podařilo připravit velmi bohatý program, který jistě potěší všechny věrné posluchače v sálech i u rozhlasových přijímačů. Velmi bychom si přáli, aby zároveň nalákal k poslechu vážné hudby i generace mladší.“

96. sezonu rozhlasových symfoniků uvede inaugurační kon­cert šéfdirigenta Petra Popelky, na kterém v Brahmsově Koncertu D dur zazáří také houslista Frank Peter Zimmermann. Dále se mohou posluchači těšit na hosty zvučných jmen, jako jsou violoncellista Jean-Guihen Queyras při provedení Dvořákova geni­álního Koncertu h moll  R1, klavírista Nicolas Hodges, který ve světové premiéře zahraje novou kompozici od Martina Smolky, nebo houslistka Patricia Kopatchinskaja, která přednese hudbu jubilanta Györgye Ligetiho. Posluchači se mohou těšit také na báječné pěvce při provedení prvního jednání Wagnerovy opery Tristan a Isolda. Tento večer bude součástí projektu, během kterého SOČR uvede tři jednání Wagnerova velkolepého díla, které bývá nezřídka vnímáno jako mezník ve vývoji západní hudby. Lahůdkou pak bude hostování violoncellisty Daniela Müllera-Schotta.

Hlavní hostující dirigent SOČRu Robert Jindra přenese posluchače společně s mezzosopranistkou Janou Kurucovou přenese do středoevropské atmosféry na přelomu století a s klavíristou Jean-Efflamem Bavouzetem do hudební Francie. V komorním cyklu pak doprovodí Markétu Cukrovou ve Wagnerových písních.

Pozoruhodné chvíle slibuje i koncert s dirigentem Marko Ivanovićem a klavíristou Martinem Kasíkem, v jehož podání zazní 4. koncert d moll Antona Rubinsteina. Rozmanité hudební tváře Ericha Wolfganga Korngolda přiblíží John Axelrod – a k tomu doprovodí v Burlesce Richarda Strausse jednoho z našich nejžádanějších klavíristů Ivo Kahánka. Hostující Sylvain Cambreling připraví s orchestrem Janáčka, Messiaena a Druhý houslový koncert Bély Bartóka se sólistkou Elinou Vähäla
z Finska. Benjamin Britten bude vévodit koncertu s klavíristou Benjaminem Grosvenorem a dirigentkou Jessicou Cottis. Před orchestr se vrátí Marek Šedivý, tentokrát se skladbami Krzysztofa Pendereckého, Sergeje Rachmaninova a Fryderyka Chopina – jeho  Andante spianato et grande polonaise brillante bude příležitostí pro vítěze rozhlasové soutěže Concertino Praga 2021 Ryana Martina Bradshawa.  Někdejší šéfdirigent SOČRu Alexander Liebreich bude protagonistou programu z hudby raného romantismu (Schubert) a soudobého díla na objednávku orchestru. V kompozici Jiřího Kadeřábka Daleko široko společně vystoupí Pražský filharmonický sbor a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu.


Komorní řadu tvoří čtyři večery v Anežském klášteře. Své mist­rovství předvedou dirigent Václav Luks a houslista Roman Patočka (Bachové a Mysliveček), Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu (Britten: Ceremony of Carols) i členové orchestru, koncertní mistr Vlastimil Kobrle a harfistka Lydie Härtelová, další sólisté z řad rozhlasových symfoniků (flétnista Robert Heger, hobojista Zdeněk Rys, klarinetista Lukáš Dittrich, fagotista Milan Muzikář), či violistka Jitka Hosprová s dirigentem Pavlem Šnajdrem.

Připravena je pak ještě jedna koncertní řada, tentokrát ve Studiu 1 na Vinohradské 12, kde se v šesti večerech posluchači setkají s dámami a pány ze SOČRu, tentokrát v nejrůznějších komorních ansámblech.

V řadě Nové horizonty se posluchači mohou těšit na projekt Mezi světy se stěžejními osobnostmi Jiřím Levíčkem a Tomášem Liškou, Sen noci svatojánské s okouzlující hudbou Václava Trojana, dirigentem Janem Kučerou a Petrem Štěpánkem coby vypravěčem a další působivé setkání SOČRu s Concept Art Orchestra.

Všechny koncerty z Rudolfina tradičně vysílá přímým přenosem Český rozhlas Vltava, jejich záznamy mohou posluchači naladit vždy bezprostředně následující středu na stanici Český rozhlas D-dur. Další vybrané koncerty SOČRu, pořádané v DOX+, Anežském klášteře a ve Studiu 1, nabídne ČRo Vltava ze záznamu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments